Nawigacja

Aktualności

Zmarł mjr Wincenty Knapczyk, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Nie żyje mjr Wincenty Knapczyk, weteran walk o niepodległość podczas II wojny światowej, zasłużony działacz polonijny, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) – uhonorowanego w 2017 roku przez IPN tytułem Kustosz Pamięci Narodowej. Miał 96 lat, mieszkał w Trumbull w stanie Connecticut.

  • Uroczystość wręczenia nagród „Kustosz Pamięci Narodowej”, Nagrodę z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka odbiera mjr Wincenty Knapczyk – 26 maja 2017. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
    Uroczystość wręczenia nagród „Kustosz Pamięci Narodowej”, Nagrodę z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka odbiera mjr Wincenty Knapczyk – 26 maja 2017. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
  • Drugi od prawej Wincenty Knapczyk, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
    Drugi od prawej Wincenty Knapczyk, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Wincenty Knapczyk urodził się 30 maja 1923 r. niedaleko Baranowicz (obecnie Białoruś). „Mając 17 lat, wraz z rodziną, został wywieziony do obozu w Archangielsku. Po ukończeniu pełnoletności, dołączył do Polskich Sił Zbrojnych pod wodzą generała Władysława Andersa, co umożliwiło mu opuszczenie Syberii. Z 2. Korpusem Polskim przeszedł od Rosji aż po Włochy. Podczas przygotowań do walki o Monte Cassino, pełnił funkcję łącznika i w trakcie jednego ze swoich zleceń, został ostrzelany przez Niemców i ciężko ranny. Powrócił do walk, dołączając do Polskich Sił Zbrojnych w Bolonii. Po rozwiązaniu Armii Andersa wyjechał do Anglii, a następnie, w 1959 roku do Stanów Zjednoczonych” – informuje serwis polonijnego Radia „Rampa”.

Przebywając w USA, Wincenty Knapczyk poświęcił się pracy na rzecz Polonii amerykańskiej oraz upamiętniania czynu zbrojnego polskiego żołnierza. W 2017 roku, jako naczelny komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), odebrał z rąk prezesa IPN dr. Jarosława Szarka przyznaną tej najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej.

Za walkę o niepodległość oraz działalność polonijną Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył mjr. Wincentego Knapczyka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej to działające nieprzerwanie od 1921 roku w USA zrzeszenie polskich kombatantów i osób zaangażowanych w upamiętnienie Polaków walczących w obu wojnach światowych. Geneza Stowarzyszenia wiąże się z ochotniczą służbą przedstawicieli amerykańskiej Polonii w armii polskiej we Francji w czasie I wojny światowej. Tak zwana „Błękitna Armia” – nazywana w ten sposób od koloru mundurów – powstała w 1917 roku za sprawą gen. Józefa Hallera, a w jej szeregi weszło ok. 20 tys. ochotników z USA i Kanady. Dzięki „Błękitnej Armii” – przypomniał odbierając nagrodę IPN Wincenty Knapczyk – która po I wojnie wraz z całym wyposażeniem i uzbrojeniem przedostała się do odrodzonej Polski, aby wziąć udział w walce o granice, możliwe było m.in. pokonanie bolszewików w 1920 roku.

Głównym celem działalności SWAP jest organizowanie pomocy dla należących do Stowarzyszenia weteranów walk o niepodległość – byłych polskich żołnierzy, którzy zmagają się na co dzień z inwalidztwem, chorobami i trudną sytuacją materialną. Stowarzyszenie organizuje zbiórki pieniężne na wspomniany cel, zakłada schroniska dla bezdomnych oraz tworzy miejsca pracy dla bezrobotnych. SWAP zajmuje się również działalnością wydawniczą, m.in. od 1921 roku wydaje nieprzerwanie miesięcznik „Weteran” – najstarsze tego typu polskie czasopismo. Publikuje również książki i produkuje filmy dokumentalne.

do góry