Nawigacja

Aktualności

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje – 3 września 2019

3 września w Miednoje w pobliżu Tweru (Rosja) odbyły się uroczystości upamiętniające 19. rocznicę otwarcia i poświęcenia Kompleksu Memorialnego „Miednoje", w ramach którego funkcjonuje Polski Cmentarz Wojenny.

W uroczystościach organizowanych przez Komendę Główną Policji wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, mecenas Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz Ewa Kowalska z BPiI IPN.

Na uroczystości przybyły rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, skupione w strukturach Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939", Federacja Rodzin Katyńskich oraz delegacje MSWiA, policji, straży granicznej i innych formacji, ambasady RP w Moskwie i urzędów państwowych z Polski.

Uczestnicy wzięli udział w mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym, odprawionej w intencji ofiar. Złożone zostały wieńce, odbył się też Apel Pamięci oraz złożono hołd ofiarom totalitaryzmu w rosyjskiej części kompleksu.

Cmentarz w Miednoje powstał 19 lat temu. Spoczywają na nim szczątki 6,3 tys. polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

do góry