Nawigacja

Aktualności

„O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny w 70. rocznicę procesów pokazowych pułtuskiej młodzieży zaangażowanej w działalność antykomunistyczną – Pułtusk, 12 czerwca 2019 (zapraszamy do obejrzenia)

12 czerwca 2019 r. w kinie „Narew” Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku odbył się spektakl teatralny „O wolną i niepodległą Polskę” zrealizowany w 70. rocznicę procesów pokazowych pułtuskiej młodzieży zaangażowanej w działalność antykomunistyczną.

W dniach 20-21 kwietnia 1949 r. w kinie „Narew" w Pułtusku i tydzień później w Warszawie odbyły się procesy  pokazowe pułtuskiej młodzieży zaangażowanej w działalność antykomunistyczną. Na wysokie kary więzienia skazano 29 młodych ludzi.
Do dziś w Pułtusku żyją uczestnicy tamtych wydarzeń oraz rodziny skazanych.

Chcąc upamiętnić to – ważne dla społeczności pułtuskiej wydarzenie – Muzeum Regionalne w Pułtusku wyszło z inicjatywą zorganizowania we współpracy z Samorządem Gminy Pułtusk, Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku i Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie spektaklu ukazującego rozprawę sądową oraz wydarzenia, które do niej doprowadziły.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka.
Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Scenariusz do spektaklu na podstawie źródeł archiwalnych napisał Grzegorz Milczarczyk, który również jest reżyserem widowiska.

W role młodych bohaterów wcielili się uczniowie pułtuskich szkół: ZSZ im. Jana Ruszkowskiego, LO im. Piotra Skargi, Publicznego Gimanzjum nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2.
Ponadto na scenie mogliśmy zobaczyć pułtuskich aktorów-pasjonatów znanych z wcześniejszych ról na deskach teatralnych.

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

do góry