Nawigacja

Aktualności

Album Łukasza Kobieli „August Hlond (1881–1948)” nagrodzony Feniksem 2019

Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2019, spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców, wyróżniła publikację Instytutu Pamięci Narodowej „August Hlond (1881–1948)” autorstwa Łukasza Kobieli. Wydany wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokolenie album otrzymał nagrodę Feniks 2019 w kategorii historia.  

Wręczenie nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich odbędzie się w sobotę 6 kwietnia, podczas Gali w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawiewie, na zakończenie XXV Targów Wydawców Katolickich.

Pierwsza, a zatem unikalna na polskim rynku wydawniczym tak obszerna publikacja albumowa poświęcona osobie kardynała Augusta Hlonda, która w znakomity sposób wypełnia oczywistą lukę w prezentacji dorobku i znaczenia tej postaci w historii Polski XX wieku. Autor przypomina pochodzeniu bohatera, urodzonego na Górnym Śląsku, pokazuje mechanizmy związane z umacnianiem się jego wiary i miłości do ojczyzny w dzieciństwie, a także wytrwałość w dążeniu do zaplanowanych celów, która cechowała całego jego dorosłe życie.

Największą wartością tej publikacji pozostają archiwalne fotografie zdobyte podczas mozolnych poszukiwań materiałów dostępnych w zasobach kilkudziesięciu instytucji krajowych i zagranicznych oraz zbiorów osób prywatnych. Zdjęcia te pozwalają na bezpośrednie zetknięcie się z osobą kardynała Augusta Hlonda, a jednocześnie stanowią skarbnicę wiedzy na temat warunków życia czy architektury na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX stulecia.

Biografia Augusta Hlonda może uchodzić za symbol losu Polaków żyjących na przełomie XIX i XX w. Wzrastanie w tęsknocie za ojczyzną – wymarzoną i, zdawać by się mogło, nieosiągalną. Patriotyzm dnia codziennego, przejawiający się w działalności społecznej i kulturalnej, a także przeżywany niejednokrotnie z daleka, tak jak w wypadku młodego Augusta Hlonda, który musiał wyjeżdżać w związku z nauką i pracą duszpasterską. I w końcu – gdy ziścił się sen pokoleń – radość z odzyskanej ojczyzny, a zaraz potem praca nad jej odbudową – przerwana przez wojnę i dramat emigracji. Powrót do zniszczonego kraju i kolejna walka, tym razem z bezbożnym komunizmem. Te wszystkie elementy biografii prymasa Hlonda mogłyby opisywać dzieje setek tysięcy Polaków. Dlatego wygłoszone po przyjeździe do kraju słowa, że „Polska żyje nadal pod znakiem krzyża, chce iść w przyszłość z Chrystusem”, brzmią tak autentycznie i oddają pełnię jego doświadczeń.

Instytut Pamięci Narodowej, publikując niniejszy album, oddaje hołd postaci prymasa Hlonda w siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci, przypadającą w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Polski. Jeszcze w czasie wojny kardynał mówił do rodaków: „Strzeżmy tężnego ducha, by nim Polskę odbudować i nim jej nowe życie natchnąć. Rzeczpospolita idzie ku nam w chwale, wywalczona i odbita, sercami dźwignięta! Idzie ku nam jak jasność po burzy, jak słońce po nocy, jak sprawiedliwość po krzywdzie, jak sąd boży nad gwałtem. Rozpostrze się możnie!”.

Jarosław Szarek (fragment przedmowy)

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, autorką statuetki jest Anna Wolska, absolwentka ASP w Warszawie. 

do góry