Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół reedycji publikacji prof. Tomasza Szaroty „Okupowanej Warszawy dzień powszedni” – Warszawa, 13 kwietnia 2011

  • foto #1
  • foto #2
  • foto #3

13 kwietnia br. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyła się dyskusja wokół długo oczekiwanej reedycji publikacji prof. Tomasza Szaroty „Okupowanej Warszawy dzień powszedni”. W debacie udział wzięli: prof. Tomasz Szarota, autor książki i prof. Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie. Do rozmowy przyłączyli się również obecni na sali goście, którzy dzielili się swoimi przeżyciami wojennymi i refleksjami na temat książki.

Osoby uczestniczące w panelu miały możliwość kupienia publikacji po promocyjnej cenie 65,00 PLN.

***

Publikację tę pierwszy raz wydał Czytelnik w 1973 r. Wznowienia ukazały się w 1978 r. i w 1988 r. Dla zainteresowanych II wojną i przeszłością Warszawy jest jedną z najważniejszych lektur. „Okupowanej Warszawy dzień powszedni” to obraz codzienności w mieście od końca września 1939 r. do lipca 1944 r. Najnowsza, czwarta edycja książki została wzbogacona m.in. o opis reakcji warszawiaków na wiadomość o zbrodni katyńskiej, o czym w PRL-u autor nie mógł napisać. Uwzględnia nowe ustalenia badawcze i materiały źródłowe. Jednym z nich jest odnaleziony dziennik niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda, który uratował ukrywającego się w ruinach Władysława Szpilmana.
 

do góry