Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Niepodległa” – gra planszowa IPN na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Ukazała się „Niepodległa”, nowa edukacyjna gra planszowa Instytutu Pamięci Narodowej na 100-lecie odrodzenia Polski. Gra ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcja gry obejmuje wydarzenia z lat 1910–1920, z naciskiem na okres od wybuchu I wojny światowej do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Plansza gry przedstawia obszar podzielonej pomiędzy zaborców dawnej Polski. Gracze podejmują działania właściwe bohaterom czasów walk o niepodległość: starają się szerzyć idee niepodległościowe, zabiegać o narodową zgodę oraz umacniać pozycję Polski na świecie. Jeżeli spełnią określone warunki, Polska odzyska niepodległość w wielkim finale 1918 r.

Mechanika gry ma charakter kooperacyjny i jest oparta na kościach i kartach. „Niepodległa” to pierwsza pozycja IPN tego typu – gracze nie rywalizują ze sobą, ale wspólnie walczą przeciwko systemowi gry. Taki zabieg ma pokazać, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich, czasem nawet niechętnych sobie działaczy niepodległościowych Polska odzyskała niepodległość i że nie byłoby niepodległej Polski bez współpracy różnych opcji politycznych.

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy w wieku od 12 lat. W pudełku są zawarte dwa warianty: podstawowy (30 min) i zaawansowany (90 min). Gra zawiera 50 elementów drewnianych (w tym 19 specjalnych kości), 110 pięknie ilustrowanych dużych kart do gry i 24 małe, 88 elementów kartonowych oraz 2 instrukcje i broszurę z opracowaniem historycznym.

Gra będzie prezentowana 24 listopada 2018 na jesiennej edycji Festiwalu GRAMY w Gdańsku.

Więcej na temat gry

do góry