Nawigacja

Aktualności

„Mój pierwszy zeszyt”. Akcja IPN dla pierwszoklasistów z okazji 100-lecia Niepodległości.

    

3 września 2018 roku, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019, Instytut Pamięci Narodowej przekazał pierwszoklasistom zeszyty z wizerunkami Ojców Niepodległości oraz długopisy i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia odzyskania Niepodległości.

 

 

Akcję zorganizowały oddziały IPN w całej Polsce. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie uczniowie otrzymali zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Zeszyty w najbliższym czasie otrzyma blisko 40 tysięcy pierwszoklasistów. Przedstawiciele oddziału wrocławskiego wzięli udział w inauguracji roku szkolnego w Lutyni, Wałbrzychu, Głuszycy, Borowej, Świętej Katarzynie, Oleśnicy, Wrocławiu, Nysie i Opolu.

Na terenie gdańskiego oddziału IPN uczniowie z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego otrzymali  zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczyste wręczenie „Zeszytów niepodległości” odbyło się podczas inauguracji roku szkolnego w  Szkole Podstawowej im. kadm. Włodzimierza Steyera w Krokowej oraz Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wierzchucinie. Inauguracji roku szkolnego w Krokowej towarzyszyło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”, wpisującej się w biało-czerwony szlak „Moja Niepodległa”.

W Małopolsce pierwszoklasiści otrzymali zeszyty z Józefem Piłsudskim na okładce. W inauguracji roku szkolnego w Stróży wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek. Pracownicy oddziału krakowskiego IPN przybyli na uroczystości szkolne do Krakowie, Tarnowa i kilku innych miejscowości, by przekazać uczniom pakiety edukacyjne.

Oddział IPN w Poznaniu zaangażował się w wojewódzkie uroczystości inauguracyjne w III LO  im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie oraz w Zespole Szkół w Rzepinie. Uczniowie na terenie Wielkopolski otrzymają w sumie 50 tys. zeszytów z wizerunkiem Józefa Hallera.

Zeszyty z portretami Józefa Hallera i Ignacego Daszyńskiego zostały przekazane dzieciom przez Oddział IPN w Lublinie podczas inauguracji roku szkolnego w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Rzeszowski oddział IPN przygotował na terenie woj. podkarpackiego akcję, w ramach której wszyscy pierwszoklasiści szkół podstawowych w Przemyślu otrzymały 3 września materiały edukacyjne, przekazane podczas specjalnego spotkania z dyrektorami szkół, zorganizowanego przez Urząd Miasta. Ponadto uczniom trzech szkół podstawowych w Rzeszowie oraz szkół podstawowych w Handzlówce, Rudnej Wielkiej i Przemyślu zeszyty i ołówki wręczyli uroczyście podczas inauguracji roku szkolnego pracownicy oddziału IPN.

Akcja rozpowszechniania zeszytów z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbywa się  także w województwie śląskim. 50 tys. pierwszaków otrzyma tam zeszyty z podobiznami Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, m.in. podczas specjalnych spotkań w Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku, Gliwicach, Sosnowcu, Bytomiu i Katowicach. Do części uczniów zeszyty trafiły podczas uroczystości inaugurujących rok szkolny w Chorzowie i Bytomiu.

W Łódzkiem uczniowie otrzymują zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. O założeniach akcji „Mój pierwszy zeszyt” podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Wolborzu opowiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN.

Oddział IPN w Szczecinie zainaugurował rozdawanie zeszytów pierwszoklasistom na apelu rozpoczynającym rok szkolny w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie. Natomiast na wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego  w Szkole Podstawowej w Czartajewie naczelnik biura edukacji w białostockim oddziale IPN zaprezentował komplet złożony z zeszytu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz długopisu, przygotowany przez IPN dla pierwszoklasistów z województwa podlaskiego.

Oddział IPN w Warszawie wziął udział w inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. Dyrektor oddziału i naczelnik biura edukacji wręczali zeszyty z podobizną Ignacego Jana Paderewskiego na okładce oraz ołówki sześćdziesięciu pierwszoklasistom. Dzieci otrzymały także komiksy i breloczki z komiksowym bohaterem Antkiem Srebrnym. Pozostałe zeszyty trafią do uczniów innych szkół w Warszawie, a także m.in. w Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie i Płocku. 

  • Mój pierwszy zeszyt
    Mój pierwszy zeszyt
  • Mój pierwszy zeszyt
    Mój pierwszy zeszyt
  • Mój pierwszy zeszyt
    Mój pierwszy zeszyt
do góry