Nawigacja

Aktualności

Prezentacja gry planszowej „303” – Łódź, 11 listopada 2010

  • Spotkaniu towarzyszył nastrój Święta Niepodległości
  • Tomasz Ginter (BEP IPN) wyjaśnia zasady gry „303"
  • W czasie rozgrywki finałowej: Pär Sundström (Sabaton), Joakim Brodén (Sabaton), Tomasz Ginter (BEP IPN), Andrzej Zawistowski (BEP IPN), Karol Madaj (BEP IPN)
  • Po zakończeniu spotkania był czas na autografy i wspólne zdjęcia

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprezentowano historyczną grę planszową „303” poświęconą lotnikom legendarnego Dywizjonu Myśliwskiego. Prezentacji towarzyszyła ekspozycja wystawy „Battle of Britain”.
Gra „303” została zaprezentowana na specjalnie zaprojektowanej replice stołu sztabowego RAF. Uczestnicy prezentacji zapoznali się z krótkim rysem historii Dywizjonu, wzięli udział w konkursie. Szczęśliwi zwycięzcy konkursu zostali nagrodzenie egzemplarzami gry „303”. Specjalnymi gośćmi spotkania byli muzycy zespołu Sabaton, w którego repertuarze znajduje się utwór „Aces in Exile” mówiący o Bitwie o Anglię. Szwedzcy muzycy rozegrali pokazową partię gry oraz wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu.
Spotkanie zostało przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, Stowarzyszenie „Wizna 1939”, we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
***
„303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.
Gra „303” jest trójjęzyczna – angielsko-czesko-polska – co przypomina wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta, Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.
Autorzy postawili sobie za cel stworzenie gry jednocześnie dla dzieci i dorosłych, która łączyłaby edukacyjne przesłanie z walorami dobrej gry. Taka gra musi być dynamiczna, mieć ciekawy klimat i proste zasady oraz dawać młodszym i starszym strategom dużo satysfakcji z podejmowania właściwych decyzji.
„303” jest współczesną grą strategiczno-losową, w którą można zagrać na krótkiej przerwie w szkole czy w pracy. Niemiecki bombowiec w obstawie myśliwców zbliża się do Londynu. By go powstrzymać, trzeba umiejętnie odciągnąć eskortującego go myśliwce i zadać opancerzonej maszynie decydujące trafienie. Im bliżej do przeciwnika, tym większe na to szanse, ale i większe ryzyko postrzału. Trzeba jednak uważać, by rachunek prawdopodobieństwa nie spłatał nam figla.
Gra dostępna będzie również w Internecie w formie bezpłatnej gry on-line.

do góry