Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika „Szymbarskich Zakładników” – Szymbark, 11 listopada 2010

11 listopada 2010 r., w dniu Święta Niepodległości, odbyła się w Szymbarku uroczystość odsłonięcia pomnika „Szymbarskich Zakładników”. Takim mianem określa się dziesięciu mieszkańców Szymbarka oraz okolicy, którzy w dniu 25 maja 1944 r. zostali rozstrzelani przez hitlerowców w odwecie za incydent, który miał miejsce poprzedniej nocy (w wyniku akcji partyzantów zastrzelony został jeden z miejscowych esesmanów). Większość z „Szymbarskich Zakładników” to żołnierze TOW „Gryf Pomorski”.

Idea upamiętnienia zamordowanych Polaków w postaci ufundowania nowego pomnika w miejscu śmierci „Szymbarskich Zakładników” spotkała się z życzliwym przyjęciem zarówno strony samorządowej, jak i innych organizacji, których przedstawiciele 11 listopada zabrali głos. Wśród nich nie zabrakło przedstawiciela gdańskiego oddziału IPN, który również przyczynił się do powstania pomnika.

Głównym organizatorem uroczystości był wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski oraz Komitet Upamiętniający, którego celem było doprowadzenie do budowy nowego pomnika poświęconego „Szymbarskim Zakładnikom”.

do góry