Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na nowy portal tematyczny „Solidarność Walcząca w dokumentach”

  • Solidarność Walcząca w dokumentach.
    Solidarność Walcząca w dokumentach.

Na portalu można znaleźć teksty historyczne, materiały edukacyjne, biogramy oraz kopie cyfrowe dokumentów, fotografii, grafik i wydawnictw podziemnych dotyczących jednej z najważniejszych struktur opozycji niepodległościowej epoki PRL. Niniejszy projekt ma charakter rozwojowy, planujemy systematycznie rozbudowywać nasz serwis i uzupełniać go o nowe treści.

 

                              sw.ipn.gov.pl

W sekcji „Historia” przedstawiono krótki rys historyczny i strukturę organizacji (link) . Wspomniana część serwisu jest również dostępna w języku angielskim (link).

Na stronie internetowej prezentujemy dużą ilość zdjęć, grafik i różnej dokumentacji ikonograficznej, zarówno z zasobu Archiwum IPN, jak również z materiałów użyczonych przez b. działaczy Solidarności Walczącej oraz instytucje współpracujące z IPN (link).

Solidarność Walcząca stanowiła luźną federację powiązanych ze sobą terenowych grup (oddziałów). W 1987 roku SB szacowała, iż SW posiadała struktury w 27 miastach. Na interaktywnej mapie zostały krótko opisane najważniejsze struktury terenowe (link).

Najobszerniejszą część serwisu stanowi sekcja „Dokumenty”. Zamieszczone tu zostały nie tylko materiały wytworzone przez SB, ale również materiały własne SW np. ulotki, gazety, publikacje, odezwy. Wszystkie dokumenty są uszeregowane według miejscowości i według zagadnień, co ułatwi ich odszukanie i analizę. Specjalnie na potrzeby portalu udostępniliśmy Państwu dwa tomy zbioru dokumentów „Solidarność Walcząca w dokumentach” w wersji cyfrowej. Wydana przez IPN publikacja stanowi kompendium źródłowe dla osób pragnących bliżej zapoznać się z historią Solidarności Walczącej (tom 1 - link, tom 2 - link).

Zachęcamy również do odwiedzenia części edukacyjnej naszej witryny. Znajdą tu Państwo m.in. publikacje IPN w wersji cyfrowej, materiały edukacyjne czy informacje o wystawach, konferencjach tematycznych oraz przekierowania do stron regionalnych środowisk SW (link).

Na stronie zostały także zamieszczone biogramy działaczy „Solidarności Walczącej”. Powstały one w ramach realizacji projektu „Encyklopedii Solidarności”. Część wpisów została już upubliczniona na stronie ES, a część zamieszczono na portalu po raz pierwszy (link). Biogramy podobnie jak dokumenty będą uzupełnianie w ramach projektu badawczego dot. SW.

Tematyczny portal internetowy "Solidarność Walcząca w dokumentach" został przygotowany przez pracowników: Archiwum IPN w Warszawie, Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu oraz Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Prezesa IPN. Tłumaczenie tekstów na j. angielski zapewnili pracownicy Sekcji Kontaków Międzynarodowych Biura Prezesa IPN.

Głównym celem projektu jest przybliżenie Państwu, w atrakcyjnej i nowoczesnej formie, historii jednej z najważniejszych struktur opozycji niepodległościowej epoki PRL. Ponadto, dzięki portalowi internetowemu udało nam się w jednym miejscu zgromadzić informacje o wynikach badań naukowych i różnych inicjatywach prowadzonych przez Instytut, a dotyczących upamiętnienia Solidarności Walczącej.

Poniżej niektóre z materiałów, jakie będzie można znaleźć na portalu:

                                                                              

do góry