Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych w dniu 22 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym – 17 czerwca 2018

Już po raz piąty odbyły się uroczystości upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych w dniu 22 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym w nierównym boju z obławą zorganizowaną przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 17 czerwca, o godzinie 11:00 mszą św. polową w intencji naszych Żołnierzy Niezłomnych, która została odprawiona przy krzyżu znajdującym się w Popowie Borowym (przy drodze wojewódzkiej nr 622). Mszę św. sprawował ks. Biskup Mirosław Milewski Biskup pomocniczy Diecezji Płockiej. Podczas uroczystości odbyło się poświęcenie odnowionego krzyża oraz odczytany został Apel Pamięci. Następnie, jak co roku pod krzyżem zostały złożone kwiaty. Asystę wojskową zapewniła 2. Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia.

Druga część uroczystości miała miejsce na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym. W programie odbyła się m.in. prelekcja historyczna pt. „Bohaterowie z Popowa Borowego”, którą zaprezentowała Pani Anna Śnieżko – autorka książki „Żona Wyklęta”. Ważnym punktem uroczystości był „Piknik Militarny – Drogi Żołnierzy Niezłomnych” stanowiący żywą lekcję historii. Dodatkowo można było obejrzeć wystawę pt. „Po nici światła cz. II Podziemna Armia Powraca”. W tym roku w Popowie Borowym po raz pierwszy odbyło się tego dnia Bieg pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.” Głównym dystansem nasielskiej edycji Biegu był symboliczny dystans 1963 metrów, który upamiętnia rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. "Lalek", drugi dystans do pokonania miał długość 6 kilometrów. Dla wszystkich przybyłych jak co roku przygotowana była pyszna, bezpłatna grochówka. Uroczystości zakończyły się wręczeniem nagród za udział w biegach.

Dzięki takim wydarzeniom chcemy przekazywać wiedzę o powojennych losach Polski. Wspólnie oddajmy hołd naszym Bohaterom.

 

Patronem honorowym jest Instytut Pamięci Narodowej

Patronem medialnym Biuletyn IPN

do góry