Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Przedstawiciele IPN na uroczystości odsłonięcia tablicy w Neubrandenburgu – 8 marca 2018

  • Uroczystości w Neubrandenburgu - 8 marca 2018
    Uroczystości w Neubrandenburgu - 8 marca 2018
  • Uroczystości w Neubrandenburgu - 8 marca 2018
    Uroczystości w Neubrandenburgu - 8 marca 2018

8 marca 2018 przedstawiciele IPN: dr Karolina Bittner (Wieloosobowe Stanowisko ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w oddziale IPN w Poznaniu) i Adam Kaczmarek (Wieloosobowe Stanowisko ds. Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w poznańskim IPN) uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary podobozu obozu w Ravensbrűck znajdującym się w Neubrandenburgu, pochowane w zbiorowej bezimiennej dotąd mogile.

W uroczystości wzięli udział: Sieglinde Scheel z Zarządu Okręgowego Nbg./MST z Demokratycznego Stowarzyszenia Kobiet, burmistrz Neubrandenburga Silvio Witt, konsul generalny RP w Niemczech Marcin Jakubowski, Arkadiusz Szlachetko prawnuk Marii Ratajczak więźniarki pochowanej w zbiorowej mogile, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrűck.

Na tablicy, której odsłonięcia dokonała m.in. pani Halina Wożgin, córka Marii Ratajczak, zamieszczono nazwiska, narodowość i wiek 97 kobiet pochowanych w Neubrandenburgu, w tym 43 Polek. Po odczytaniu listy przez pracownicę Archiwum Miejskiego w Neubrandenburgu oraz uczennicę Gimnazjum w Neubrandenburgu, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed tablicą. Nazwiska kobiet pochowanych w zbiorowej mogile w Neubrandenburgu udało się ustalić dzięki odnalezieniu w Uniwersytecie w Lund relacji byłej więźniarki tego podobozu.     

do góry