Nawigacja

Aktualności

50. rocznica Marca 1968 – wydarzenia przygotowane przez IPN

50 lat temu – 8 marca 1968 r. – oddziały ZOMO, ORMO i tzw. aktyw robotniczy brutalnie stłumiły protesty studentów z Uniwersytetu Warszawskiego w obronie kolegów relegowanych z uczelni i wolności kulturalnej w PRL. Te dramatyczne wydarzenia zapoczątkowały falę społecznego buntu, będącą ważnym etapem na drodze Polaków do zrzucenia komunistycznej niewoli.

Pół wieku temu pod hasłami wolności oraz zniesienia cenzury protestowano nie tylko w Warszawie, ale także m.in. w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Radomiu.

„Był to bunt przeciwko komunistycznej władzy i wszechobecnemu zakłamaniu. Wyrazem sprzeciwu było przecież najczęściej werbalizowane zawołanie: „Prasa kłamie!”. Obecne na transparentach, napisach na murach czy ulicznym asfalcie, rozpowszechnianych w całym kraju a sporządzanych domowym sposobem ulotkach. To również młodzi ludzie, najczęściej robotnicy, mieli cywilną odwagę, by słowa sprzeciwu i wsparcia dla studenckiego protestu wykrzyczeć na oficjalnych propagandowych masówkach” – pisze o Marcu ’68 dyrektor Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierz Suleja.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w całym kraju do 25 marca 1968 r. zatrzymano 2549 osób. Liczba ta obejmuje osoby zatrzymane w trakcie demonstracji ulicznych, produkcji i kolportażu ulotek, a także kurierów wysyłanych do innych ośrodków akademickich.

Manifestacje sprzed 50 lat stały się pretekstem do wywołania przez komunistyczne władze zakrojonej na szeroką skalę kampanii antysemickiej, skierowanej przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego. W wyniku nagonki do 1972 r. z Polski wyjechało od 15 do 20 tys. osób.

W związku z 50. rocznicą Marca ’68 Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w całym kraju wiele wydarzeń:

CENTRALA

IPN BIAŁYSTOK

IPN GDAŃSK

IPN KATOWICE

IPN KRAKÓW

IPN LUBLIN

IPN ŁÓDŹ

IPN POZNAŃ

IPN RZESZÓW

IPN SZCZECIN

IPN WARSZAWA

IPN WROCŁAW

 

do góry