Nawigacja

Aktualności

Escape Room na Przystanku Historia – dodatkowe gry w tygodniu i w sobotę!

 • Wejście do Pokoju Zagadek
  Wejście do Pokoju Zagadek
 • Pokój Zagadek (detal)
  Pokój Zagadek (detal)
 • Wnętrze posterunku
  Wnętrze posterunku

Od ponad pół roku escape room poświęcony historii Żołnierzy Niezłomnych na Przystanku Historia, przy ul. Marszałkowskiej  21/25 w Warszawie, cieszy się ogromną popularnością. Dotychczas edukacyjny Pokój Zagadek odwiedziło  ponad 1500 osób z całej Polski, a rosnące zainteresowanie zaowocowało zwiększeniem liczby dostępnych gier. Do końca 2017 roku grę Escape Room można bezpłatnie zarezerwować, dzwoniąc pod numer podany na stronie: https://roomescape.pl/ipn od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00 i w sobotę 9.00–14.00

Pokój Zagadek opowiada historię z początków Polski Ludowej za pomocą 60-minutowej gry zespołowej typu „real life escape game”. Projekt cieszy się uznaniem zarówno wśród szkół, jak i indywidualnych gości. Uczestnicy zabawy doceniają możliwość zdobycia konkretnej wiedzy na temat życia Żołnierzy Wyklętych oraz poznania realiów życia w czasach stalinowskich w nowatorski, ułatwiający przyswajanie informacji sposób. Zwracają także uwagę na pobudzającą wyobraźnię scenografię, wykorzystującą przedmioty z epoki.

Rozgrywka z omówieniem trwa około 1,5 godziny. Udział w grze mogą brać grupy od 2 do 5 osób, przy czym minimalny wiek uczestników to 12 lat.

Wstęp bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Godziny rozpoczęcia gry obowiązujące od 1 października 2017 roku:

 •  pon-pt: 10:00, 12:00, 14:00, 15:30, 17:00, 18:30
 •  sob: 10:00, 11:30, 13:00​

W czasie wizyty w pokoju uczestnicy zostaną przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymają zadanie odbicia więźnia. Podczas zabawy poznają bohaterów podziemia niepodległościowego. Rozpoczynając grę, nie trzeba posiadać żadnej wiedzy, udział w rozgrywce pozwoli na zdobycie kluczowych informacji. Po zabawie natomiast, można rozwiązać ankietę ewaluacyjną, która zweryfikuje zdobytą podczas gry wiedzę.

Używając rzeczywistych przedmiotów, w określonym czasie gracze odgadną wszystkie tajemnice pokoju. Gra wymagać będzie od nich analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz – przede wszystkim – działania zespołowego.

Pokój zagadek łączy wykorzystanie artefaktów z szeregiem nowoczesnych technologii i elementów gier komputerowych. W scenografii wykorzystane zostały m.in. oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”.

Wszystkie zadania wymagają zdobycia konkretnej wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, a tę zdobywa się, badając pomieszczenia „pokoju zagadek” i wykonując kolejne zadania. Taka forma edukacji wykorzystuje zjawisko znane z innych gier edukacyjnych IPN, czyli naukę przez zabawę.

Z uwagi na odbywające się na „Przystanku Historia” zajęcia i konferencje nie zawsze jest możliwość oczekiwania na wizytę w Pokoju Zagadek większych grup. Osoby oczekujące zapraszamy do czytelni do stolika z komiksami i innymi publikacjami na temat Żołnierzy Wyklętych. Nauczycieli zachęcamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla uczniów: http://przystanekhistoria.ipn.gov.pl/ph/dla-uczniow

Realizatorem pokoju jest firma Room Escape Warszawa®.

Marka Room Escape Warszawa® istnieje na rynku od 2013 roku. Na początku świadczyła usługi dla firm, organizując mobilne zabawy real life escape game w dowolnie wybranej lokalizacji. W czerwcu 2014 roku uruchomiła pierwszy lokal Escape Room w Warszawie w Centrum z trzema pokojami zagadek: Piwnica, Laboratorium i Indiana. W sierpniu 2015 roku otworzyła drugi punkt w zabytkowej kamienicy na Pradze z kolejnymi trzema przygodami: Muzeum, Rycerski i Wehikuł Czasu. Markę Room Escape Warszawa docenili profesjonaliści, nominując naszą usługę do nagrody DOBRY WZÓR 2015 oraz do Godła „Teraz Polska” 2016. 

Do końca 2017 roku grę Escape Room można bezpłatnie zarezerwować, dzwoniąc pod numer podany na stronie: https://roomescape.pl/ipn, pon.-pt. w godz. 9.00–20.00 i w sb. 9.00–14.00

do góry