Nawigacja

Aktualności

Pierwsza Debata Konstytucyjna w Sali BHP w Gdańsku – 25 sierpnia 2017

Prezes IPN dr Jarosław Szarek wziął udział w debacie konstytucyjnej zorganizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. W wydarzeniu uczestniczył też prezydent RP Andrzej Duda i wielu gości z całej Polski.

25 sierpnia 2017 r. w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyła się debata  pod hasłem „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”. Jej organizatorem była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Wzięli w niej udział Prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef NSZZ „Solidarności” Piotr Duda oraz wielu gości z całej Polski. Obecny był również Prezes IPN dr Jarosław Szarek, który przybył na konferencję z zaproszenia przewodniczącego Związku.

Podczas swojego wystąpienia Prezydent zaznaczył, że dzięki „Solidarności” Polska przestała być Rzeczpospolitą Ludową, a stała się Rzeczpospolitą Polską.

Ta dzisiejsza debata służy właśnie temu, żebyśmy prawie po 30 latach od tamtych wielkich przemian ustrojowych ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali także poprzez naprawienie tych niedostatków, które znajdują się w obecnej konstytucji – powiedział Prezydent.

W kolejnym przemówieniu Przewodniczący Solidarności Piotr Duda nawiązał do wcześniejszych solidarnościowych projektów konstytucji (z lat dziewięćdziesiątych), w których ujęta była rola polityki historycznej. Proponowano wówczas utworzenie instytucji podobnej do IPN. W tym kontekście wspomniał rolę Instytutu Pamięci Narodowej w upamiętnianiu historii dzisiaj.

Wydarzenie poprzedziło składanie kwiatów pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W uroczystości wzięli udział Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Senatu, Prezes IPN i delegacje Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. W trakcie debaty goście mieli możliwość obejrzeć wystawę o Błogosławionym Jerzym Popiełuszce pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”. Wystawę, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej zwiedzili m.in. Prezydent RP Andrzej Duda i Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

do góry