Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – konferencja prasowa prezesa IPN

  • Wyklęci. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963
    Wyklęci. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963

28 lutego, o 10.00, zapraszamy do Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie na konferencję prasową prezesa IPN dr. Jarosława Szarka z udziałem dr. Tomasza Łabuszewskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie i dr Agnieszki Łuczak, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

Zaprezentujemy działania Instytutu związane z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, w tym wydaną właśnie przez IPN książkę „Wyklęci. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963”, pod redakcją Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego.

Dzięki takim publikacjom podziemie niepodległościowe symbolicznie wraca do świata żywych. Żołnierze walczący w jego szeregach nie są już – jak w czasach PRL – bezimiennym zbiorem. Mają twarze, nazwiska i udokumentowany szlak bojowy.

Nawet po 1989 r. wolna Polska niezbyt gorliwie się o nich upominała. Jednak w ostatnich latach – także dzięki pracy IPN – rośnie liczba Polaków oddających honor Wyklętym i, co szczególnie cenne, grono zainteresowanej ich losami młodzieży.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
28 lutego 2017 (wtorek), godz. 10.00

 

 

do góry