Nawigacja

Aktualności

Otworzyliśmy Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

6 maja 2024 r. w Warszawie zainaugurowaliśmy działalność Centralnego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz otworzyliśmy księgarnię IPN w nowej lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej 107 (wejście od ul. Świętokrzyskiej). W tym miejscu połączymy tradycję z nowoczesnością. O historii opowiemy wykorzystując klasyczne metody i najnowsze technologie.

Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Warszawa, 6 maja 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)

– Historia XX wieku, nauczycielka życia i nauczycielka śmierci, ma nam – współczesnym – jeszcze wiele do powiedzenia. Mówi to za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej, bo taka jest nasza główna misja, aby mówić prawdę o Polsce i Polakach w XX wieku, aby mówić nam współczesnym prawdę o nas samych jako o narodzie

– powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia.

Zaznaczył, że będzie to miejsce spotkań wybitnych historyków, dyskusji, prezentacji kolejnych wydawnictw IPN oraz integracji wszystkich kanałów oddziaływania Instytutu Pamięci Narodowej: od archiwum, przez naukowców, po nowe technologie i wydarzenia kulturalne.

Podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia dr Karol Nawrocki i prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP, uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającą patrona tego miejsca – Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak zaznaczył prezes IPN „Prezydent Lech Kaczyński, mając głęboką świadomość przeszłości Polski i wiedzę o historii naszego kraju, potrafił przewidywać to co stać się miało przyszłością, a dla nas jest straszną teraźniejszością”.

W uroczystości wzięli udział Zofia Romaszewska – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, por. Janusz Komorowski – prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mjr Marcin Laseczka – reprezentujący dowódcę 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele organizacji społecznych, kombatanckich, laureaci nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej oraz młodzież.

Obecni byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: zastępcy prezesa – dr hab. Karol Polejowski, dr Mateusz Szpytma, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, doradcy prezesa: dr hab. Grzegorz Berendt, dr hab. Sławomir Cenckiewicz i dr Tomasz Szturo, dyrektorzy biur i oddziałów IPN oraz naczelnicy delegatur.

Wykład okolicznościowy wygłosił prof. dr hab. Andrzej Nowak, członek Kolegium IPN.

Uroczystość zwieńczył koncert z cyklu „Artyści Andersa” zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Koncerty są hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów. W Armii Generała Andersa znalazło się wielu artystów, którzy narażając swoje życie, towarzyszyli polskim żołnierzom dzień i noc. Ich działalność miała ogromne znaczenie, mieli za zadanie nie tylko walczyć, ale również podtrzymywać ducha walki, podnosić morale i dawać nadzieję na zwycięstwo. Byli oni wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy. Generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach naszego kraju, dlatego zasługują na pamięć i hołd, który składamy im realizując cykl „Artyści Andersa”.

Zapis uroczystości otwarcia Centralnego Przystanku Historia na kanale IPNtv

Po oficjalnych uroczystościach odbyła się specjalna edycja spotkania z cyklu „Książki pełne historii”. Gośćmi byli laureaci konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Redaktor Rafał Dudkiewicz rozmawiał z Bogusławem Wójcikiem o książce Być pomocnikiem partii. Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko-leninowskiej (1969-1990), Witoldem Bagieńskim o publikacji Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki. Tom 3. Sprawa ks. Jerzego Popiełuszki w dokumentach wywiadu MSW oraz Leonem Popkiem o albumie Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego Dokumenty Zbrodni wołyńskiej.

Na zakończenie dnia odbył się pokaz filmu Mocny człowiek z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego.

Mocny człowiek – film psychologiczny z 1929 roku w reżyserii Henryka Szaro, sfilmowany przez włoskiego operatora Giovanniego Vitrottiego – to jeden z ostatnich polskich filmów z epoki kina niemego. Odrodził się jak feniks z popiołów po tym, jak jedna z kopii została odnaleziona w 1997 roku w Belgii. Przez kilkadziesiąt lat sądzono, że nie zachowała się żadna z wersji filmu. W 2006 roku taśmy wzięła pod swoje skrzydła Filmoteka Narodowa, które zrekonstruowała je cyfrowo. „Mocny człowiek” to adaptacja trzytomowej powieści Stanisława Przybyszewskiego z 1912 roku, której bohaterem jest żądny sławy i pozbawiony skrupułów dziennikarz Henryk Bielecki. W swoim zaślepieniu otruwa ciężko chorego przyjaciela Jerzego Górskiego i przypisuje sobie autorstwo jego dzieła. Tytułowy „Mocny człowiek” odnosi się do skradzionego utworu, ale jest również ironicznym określeniem Bieleckiego, który coraz bardziej brnie w kłamstwa i zdrady.

Orkiestra Ludwika Sarskiego – jest to kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego, Henryka Szaro i innych.

* * *

7 maja odwiedzający Centralny Przystanek Historia mogli zapoznać się ze strefą nowych technologii oraz uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z cyklu „Książki pełne historii”, których gośćmi byli laureaci konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Redaktor Rafał Dudkiewicz rozmawiał z Januszem Wróblem, autorem publikacji W ogniu wojen i rewolucji. Polacy w Chinach 1898–1949, Danielem Koresiem, który napisał książkę W cieniu wyroku na miasto. Pułkownik dyplomowany Józef Szostak Filip (1897–1984). Biografia szefa Oddziału III i szefa operacji KG AK oraz Joanną Karbarz-Wilińską, autorką publikacji Bartosz Januszewski, Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia.

Wieczorem odbyła się debata „Zmiany w podstawie programowej nauczania zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej”.

* * *

Nowa księgarnia

Zapraszamy do nowej księgarni, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Obok 1000 tytułów w tradycyjnej odsłonie drukowanej czytelnik znajdzie tu mnóstwo inspiracji w formie audiobooków, e-booków i podcastów. 

Aranżacja nowej księgarni jest odpowiedzią na aktualne potrzeby czytelnicze. Łatwy i przyjazny dostęp odbiorców do treści jest dla nas kluczowy. Dlatego w strefie analogowej stwarzamy przestrzeń do czytania i przeglądania tradycyjnych książek, a w strefie wirtualnej książki dajemy możliwość słuchania podcastów, przeglądania e-booków na czytnikach czy bezpłatnego ich pobrania na  urządzenia mobilne ze specjalnej ścianki z ponad 100 QR-kodami.

Od 6 do 31 maja dla klientów odwiedzających księgarnię w nowej lokalizacji przygotowaliśmy rabat 30% na wszystkie publikacje z wyłączeniem gier edukacyjnych.

 

* * *

Strefa edukacji

6 maja 2024 r. w nowym Centralnym Przystanku Historia odbyły się warsztaty dla młodzieży #Drużyna Inki prowadzone przez Biuro Przystanków Historia.. Uczestnicy zajęć poznawali historię sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” i jej rodziny oraz szkolili się z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Strefa nowych technologii

6 i 7 maja 2024 r. uczniowie, nauczyciele, edukatorzy mogli zobaczyć jak wygląda strefa immersyjnej edukacji historycznej, jak za pomocą nowoczesnych narzędzi opowiadamy historię.

Na odwiedzających czekały kapsuły czasu – 3 kapsuły gamingowe ORB X, które wprowadzają graczy w zupełnie nowe doświadczenia, dzięki futurystycznej budowie, 3 panoramicznym ekranom i specjalnemu fotelowi gamingowemu; strefa z wirtualną rzeczywistością; strefa z tabletami, na których udostępnione były quizy i materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz edukatorów; stanowisko z hologramami, czyli specjalny hololed wyświetlający hologramy.

W strefie dostępne są wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN:

  • „Lotnicy – wojna w przestworzach” czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Misje są spektakularne i oparte na prawdziwych wydarzeniach. By ukończyć grę, musisz wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i refleksem. Produkcja dostępna jest w wersji na PC i VR.
  • „Gra szyfrów” – ukazująca wciąż mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pociągów pancernych wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Gra jest multiplatformowa – dostępna na PC, VR i urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.
  • „Szybowcowa ‘87”– aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
  • „Warsaw Rising”czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
  • Świadectwo poMOCY – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety, wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami, została zamordowana. To wzruszająca opowieść, zrealizowana w poruszający sposób.

* * *

Od 8 maja 2024 roku zapraszamy na zajęcia edukacyjne: lekcje stacjonarne, lekcje online oraz warsztaty specjalne, spacery edukacyjne, warsztaty rodzinne, dla nauczycieli. Odbędą się również otwarte spotkania z historią najnowszą, m.in. z cyklu „Tytani sportu”, „Tajemnice bezpieki”, „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”, promocje książek, konferencje, pokazy filmów koncerty i wystawy (szczegółowe informacje na stronie: https://centrumedu.ipn.gov.pl/).

Wszystkie zajęcia i wydarzenia organizowane przez Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są bezpłatne. Zapraszamy!

Biurowiec Central Point
ul. Marszałkowska 107
Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej)

do góry