Nawigacja

Aktualności

Widowisko „I zawsze zwycięstwo musiało ich być...” – Lublin, 10 marca 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych w 75. rocznicę śmierci pt. I zawsze zwycięstwo musiało ich być… Spektakl odbędzie się 10 marca 2024 r. o godz. 19.00 w Auli Caritas w Lublinie.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce.

Hieronim Dekutowski po niemieckiej i rosyjskiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii.

Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w AK. W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. Widowisko to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami oraz szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim (w trakcie widowiska zobaczymy wybrane fragmenty filmu pt. Zapora w reż. Konrada Starczewskiego).

Wystąpi zespół wokalno-aktorski Sonanto.

Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem zapora@sonanto.pl  lub odebrać w siedzibie Caritas, ul. Prymasa Wyszyńskiego 2.

Partnerzy wydarzenia: Sonato, Fundacja im. H. Dekutowskiego – Zapory, Rajd im. mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

Patroni medialni: Radio Lublin, „Kurier Lubelski”, „Tygodnik Solidarność”, Tysol.pl, Lublin112.pl, HieronimDekutowski.pl

do góry