Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 140 „Lewica antykomunistyczna” – 18 listopada 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Lewica antykomunistyczna” z cyklu „Kulisy historii”.

Utrwalony stereotyp o lewicy od razu przywodzi na myśl PZPR i partie, które były jej spadkobiercami. Po 1989 roku było to jedyne i częściowo całkowite uprawnione skojarzenie, ale czy słuszne? Działalność partii lewicowych w Polsce ma swoją długą tradycję, wywodzącą się jeszcze z XIX wieku. Józef Piłsudski wywodził się z PPS-u, czyli lewicy niepodległościowej. Znaczna część ministrów, premierów, prominentnych polityków II RP, także. Co oznacza w XXI w. być lewicowcem? Jaką rolę dla tradycji lewicowych w Polsce odgrywali Lidia i Adam Ciołkoszowie? Jak i która część opozycji nawiązywała do PPS-owskiej lewicy? Jaką przyszłość ma lewica?

Marcin Giełzak - publicysta, pisarz, komentator będzie gościem Rafała Dudkiewicza.

Premiera 18 listopada (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv:

 

 

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry