Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci – Gdynia, 27–30 września 2023

W trakcie wydarzenia zobaczymy wiele produkcji filmowych IPN. Zapraszamy również na plac Grunwaldzki, gdzie będzie obecne stoisko edukacyjne, a w pobliżu księgarnia Wydawnictwa IPN. Będziemy obecni od środy do piątku w godz. 10–18, a w sobotę od 10 do 16.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27–30 września 2023 roku w Gdyni – Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Podczas wydarzenia zobaczymy pięć filmowych produkcji IPN, które będą rywalizowały o nagrody w konkursach filmów dokumentalnych:

  • Stanisław Helski. Dlatego, w reż. Michała Torza – film opowiadający o niezwykłym bohaterze – Stanisławie Helskim – rolniku i liderze Solidarności Chłopskiej, którego życiorys pokazuje brutalność systemu komunistycznego
  • Wiara’44, w reż. Wiktora Bojanowskiego – tłumaczy, jakie znaczenie w czasie powstania warszawskiego miała wiara oraz jaką rolę w ogarniętym walkami mieście odgrywały osoby duchowne
  • Matusia, w reż. Macieja Fijałkowskiego – przybliża historię niezwykłej akcji ratowania dzieci żydowskich przez zakonnice ze Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
  • Pokojówka, w reż. Rafała Bryla – przedstawia postać Ewy Waleckiej, która była więźniarką na Majdanku i pracowała jako pokojówka w domu komendanta obozu. Choć wydawało się to niemożliwe, zaprzyjaźniła się z żoną nazistowskiego funkcjonariusza
  • W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński, w reż. Jarosława Mańki – mówi o historii powstania i działalności tajnego Instytutu Katyńskiego założonego w Krakowie w 1978 roku przez kilku zagorzałych antykomunistów: Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika) oraz Stanisława Tora.

W ramach pokazu specjalnego widzowie będą mieli również możliwość obejrzeć film Czarny sufit, w reż. Arkadiusza Biedrzyckiego. To film o Józefie Mackiewiczu, jednym z pierwszych Polaków, którzy widzieli ekshumowane ciała polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, zagorzałym przeciwniku porozumienia z Sowietami, orędowniku prawdy o zbrodni katyńskiej.

Festiwal NNW będzie również okazją do zapoznania się z wystawą „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, przybliżającą losy niezwykłej polskiej rodziny, która w czasie okupacji niemieckiej pomagała Żydom. Ekspozycję przygotowaną w związku z beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, będzie można obejrzeć na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.

Podczas Pitching Forum Festiwalu NNW, w trakcie którego twórcy mają możliwość zaprezentowania swojego projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców, IPN będzie reprezentował Konrad Starczewski z Biura Edukacji Narodowej.

Podczas tegorocznego festiwalu NNW Biuro Nowych Technologii IPN zaprezentuje na 3 stanowiskach (PC) grę „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów” oraz cieszącą się dużą popularnością „Grę Szyfrów”, na stanowisku VR „Szybowcową ‘87” oraz wspomnianą „Grę Szyfrów”. Odwiedzający strefę nowych technologii będą mogli w przestrzeni VR zapoznać się z etiudą filmową „Świadectwo poMOCY”. Prezentacji projektów będą towarzyszyły quizy edukacyjne.

Stanowisko będzie funkcjonować każdego dnia festiwalu, od godziny 9 do 19:00; Lokalizacja to namiot NNW, na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.

Na festiwalu będzie obecne Wydawnictwo IPN ze swoją mobilną księgarnią. Będą w niej wyeksponowane nowości wydawnicze jak i bezpłatne dodatki.

O festiwalu NNW

„Wolna Polska w wolnym świecie” – to mocne hasło jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września 2023 roku. W programie blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność – zarówno ta rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. „W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, które jest przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego Festiwalu, robiąc to tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. 

Już 27 września do Gdyni zjadą filmowcy, specjalni goście i widzowie, dla których ważna jest tradycja, historia, pamięć o bohaterach, ale przede wszystkim – wolność. „Dzięki Festiwalowi NNW każdy może się podzielić swoimi doświadczeniami z wyboistej drogi do wolności. W ferworze transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ta tematyka była zaniedbywana. Nasz festiwal sprawia, że w obliczu wojny możemy poczuć się jedną wspólnotą. Od lat zmagania z przeszłością dwóch totalitaryzmów pokazują na naszym festiwalu obrazy z Estonii, Czech, Ukrainy, Węgier. Jesteśmy bowiem miejscem, w którym głos upominający się o wolność staje się słyszalny. Tym bardziej mamy satysfakcję, że płynie on z Polski, wzmacniany głosami naszych kolegów filmowców” – opowiada dyrektor festiwalu NNW i dodaje: „Problem walki z prześladowaniami, jest obecny na całym świecie, do Gdyni ze swoimi tematami przyjeżdżają nawet twórcy z tak odległych krajów jak Tajwan, Korea czy Japonia”. 

Widzowie Festiwalu NNW w tym roku mogą więc liczyć na obecność wielu twórców filmowych zza granicy, przyjadą też świadkowie historii – bohaterowie filmów, którzy zostaną uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności.

W jury 15. Festiwalu NNW zasiądą m.in. amerykański producent filmów historycznych John Grooters, grający w USA aktor Marek Probosz, uznany ukraiński reżyser Mykahailo Illienko, japoński reżyser Ken Takahashi – twórca ponad stu filmów i wizjoner nowoczesnego japońskiego kina historycznego, dokumentaliści Paweł Woldan i Anna Ferens. Stan Borys na NNW w Gdyni będzie świętował 50-lecie „Jaskółki uwięzionej”, z koncertem wystąpi światowej sławy pianista Adam Makowicz, a muzycy z krajów sąsiadujących z Rosją, razem z Markiem Piekarczykiem, wykonają wspólnie antywojenny protest-song. „Festiwal pokazuje, że wspólna historia łączy, a nie dzieli. Zagrożenie bytu, narodu, spaja środowisko twórców, ale także i widzów” – mówi Gołębiewski.

Ważne tematy, poszerzające dyskusję i dopełniające tematycznie tegoroczny festiwal NNW to: 

  • wojenne losy kobiet i ich rola w walce o wolność, widoczna zarówno w debacie, jak i w filmach; 
  • rola Polonii w walce o wolność Polski – na festiwalu pojawi się duża reprezentacja emigracji politycznej m.in. podróżnik Jerzy Majcherczyk opowie o zdobyciu najgłębszego kanionu świata Colca i peruwiańskich manifestacjach wspierających Solidarność. Obok niego pojawią się inni odkrywcy, tacy jak Marek Kamiński; 
  • w międzynarodowym gronie zastanowimy się jak opowiadać światu o totalitaryzmach. 

„To co szczególnie może zainteresować współczesnego widza, to temat dla mnie też jako twórcy bliski, czyli dziedziczenie powojennych traum oraz odkrywanie przemilczanych rodzinnych historii. To jest zjawisko obserwowane na całym świecie. Zobaczymy na festiwalowym ekranie, co ma do powiedzenia pokolenie zmagające się z powojennymi traumami, wyrastające w krajach dotkniętych totalitaryzmami. Pojawią się tematy nie opowiedziane i nie opłakane. Opowiadając o historii, tak naprawdę przeglądamy się w lustrze współczesności” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje: „NNW to Niepokorni Niezłomni, ale co najważniejsze – Wolni”.

Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia. Szczegóły na stronie www.festiwalnnw.pl.

do góry