Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Filmy Instytutu Pamięci Narodowej, które zobaczymy na 15. Festiwalu NNW w Gdyni

15. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW po raz kolejny wprowadzi nas w tematykę dróg do wolności narodów i jednostek. Jakie produkcje Instytutu Pamięci Narodowej w tym czasie zobaczymy?

Filmy Instytutu Pamięci Narodowej, które zobaczymy na 15. Festiwalu NNW w Gdyni

W sumie nominowano aż 103 produkcje. O nagrody główne 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni powalczy 65 filmów dokumentalnych i 13 filmów fabularnych, 13 reportaży radiowych i 12 wideoklipów. Wśród nominowanych filmów znalazły się produkcje z Polski i ze świata. Sprawdźcie, jakie filmy Instytutu Pamięci Narodowej będą rywalizowały o nagrody w konkursach filmów dokumentalnych:

 

Stanisław Helski. Dlatego, reż. Michał Torz

Film nominowany w konkursie Dokument Polski

 

Film poświęcony Stanisławowi Helskiemu – rolnikowi z Kobylej Głowy, mającemu w latach osiemdziesiątych dobrze prosperujące gospodarstwo rolne i jednemu z liderów Solidarności Chłopskiej. Jego działalność opozycyjna nie podobała się władzom, na skutek czego został doprowadzony do bankructwa i kalectwa. Przez lata bezskutecznie walczył o sprawiedliwość. Do jakiego czynu doprowadziło go życie w poczuciu krzywdy?

28 września, godz. 18:15, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Scena Nowa

 

 

 

 

Zwiastun filmu Stanisław Helski. Dlatego

 

 

 

Wiara’44, reż. Wiktor Bojanowski

Film nominowany w konkursie Dokument Polski

 

Stałe zagrożenie życia oraz trudne warunki podczas powstania warszawskiego spowodowały, że tysiące warszawiaków szukało pocieszenia w modlitwie. Nabożeństwa oraz wspólne praktyki religijne w świątyniach i przed podwórkowymi kapliczkami pomagały zachować nadzieję. Pozwalały odczuwać potęgę Bożej opieki, a zarazem były chwilową ucieczką od tragicznych doświadczeń, jakich nie szczędził każdy dzień powstania. Film opowiada o znaczeniu wiary oraz przybliża rolę, jaką w ogarniętym walkami mieście odgrywały osoby duchowne.

28 września, godz. 15:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

 

Zwiastun filmu Wiara’44

 

Matusia, reż. Maciej Fijałkowski

Film nominowany w konkursie Dokument Polski

 

Film opowiadający o niezwykłej akcji ratowania żydowskich dzieci podczas II wojny światowej przez zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Inicjatorką działań była ówczesna przełożona Prowincji Warszawskiej Matka Matylda Getter – tytułowa Matusia. Zawsze gotowa przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. Dzięki rozbudowanej sieci sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 300 dzieci.

28 września, godz. 16:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

 

Zwiastun filmu Matusia

 

 

Pokojówka, reż. Rafał Bryl

Film nominowany w konkursie Dokument Międzynarodowy

 

Mama. Kobieta. Więźniarka. Świadek historii. Ewa Walecka przebyła długą i śmiertelnie niebezpieczną drogę, aby przeżyć koszmar wojny. Aresztowana przez Gestapo, została osadzona w obozie koncentracyjnym na Majdanku, a potem w Ravensbrűck. Przeżyła. Pracowała m.in. jako pokojówka w domu komendanta obozu. Doświadczyła okrucieństwa i zła, ale także spotkała się z dobrocią, przyjaźnią i pomocą od osób, od których nigdy by się tego nie spodziewała. Jej przyjaźń z żoną komendanta obozu wydaje się dzisiaj wręcz nierealna – a przecież miała miejsce. Unikalna forma filmu przedstawia bezpośrednią relację bohaterki oraz opowieść syna o mamie. Współczesna forma dokumentalna łączy się z filmem animowanym, który fabularnie dopełnia treść.

28 września, godz. 11:45, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Scena Nowa

Zwiastun filmu Pokojówka

 

 

W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński, reż. Jarosław Mańka

Film nominowany w konkursie Dokument Polski

 

Dokument o historii powstania i działalności tajnego Instytutu Katyńskiego założonego w Krakowie w 1978 roku przez kilku zagorzałych antykomunistów: Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika) oraz Stanisława Tora. Była to nieformalna, tajna organizacja mająca na celu uświadamianie społeczeństwu polskiemu prawdy o Katyniu oraz gromadzenie archiwaliów, świadectw i pamiątek.

28 września, godz. 10:00, Muzeum Marynarki Wojennej

 

Zwiastun filmu W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński

 

 

Czarny sufit, reż. Arkadiusz Biedrzycki

Pokaz specjalny 15. Festiwalu Filmowego NNW

 

Czarny sufit opowiada o Józefie Mackiewiczu, jednym z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym – Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego. To opowieść o człowieku bezkompromisowym i niepokornym, nieprzejednanym wrogu komunizmu.

29 września, godz. 11:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana

Zwiastun filmu Czarny sufit

***

Czy Instytutowi udało się pokazać wolnościowe tematy szerokiemu gronu odbiorców? O tym będziemy się mogli przekonać podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w dniach 27–30 września 2023 r. w Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym. Wszystkie pokazy są bezpłatne i otwarte dla każdego.

Festiwal NNW to również przestrzeń do spotkań ze świadkami naszej historii najnowszej oraz twórcami filmów inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość. Wydarzeniu towarzyszą również dyskusje panelowe, wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne.

Śledź media społecznościowe Biura Edukacji Narodowej IPN i bądź na bieżąco z wydarzeniami podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW!

do góry