Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 108: „Podsumowanie stanu badań. Relacje polsko-żydowskie” – 1 kwietnia 2023

Nowe odcinki z cyklu „Kulis historii” emitowane są w każdą sobotę o godz. 15.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Podsumowanie stanu badań. Relacje polsko-żydowskie” z cyklu „Kulisy historii”.

Na początku działalności Instytutu Pamięci Narodowej pojawiła się książka prof. Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”, mająca charakter eseju historycznego na temat wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem. Autor, bez rzetelnych badań terenowych i historycznych, postawił szeregzarzutów, wymagających sprawdzenia i reakcji ze strony państwa polskiego. IPN odpowiedział na wyzwanie związane z treścią książki. Rozpoczęły się liczne badania na temat relacji polsko-żydowskich, które trwają do dzisiaj. Ich podsumowanie będzie tematem 108 odcinka z cyklu „Kulisy historii”.

Gościem redaktora Rafała Dudkiewicza będzie dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, członek Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Premiera 1 kwietnia 2023 (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

 

 

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry