Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Listy Wacława Jędrzejewicza i Michała Sokolnickiego, dwóch piłsudczyków na emigracji

„Dobrze jest pomyśleć w takich czasach, co zrobiłby Piłsudski. Listy Wacława Jędrzejewicza i Michała Sokolnickiego” – to tytuł książki, o której 29 marca 2023 r. rozmawialiśmy na spotkaniu Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.

W rozmowie wzięli udział dr hab. Krzysztof Kloc, redaktor publikacji, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Daniel Koreś z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, recenzent publikacji. Prowadzenie Janusz Ślęzak, Oddział IPN w Krakowie.

Książka zawiera korespondencję prowadzoną w latach 1945-1964 między Wacławem Jędrzejewiczem (w latach 1934–1935 minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, od 1941 r. na emigracji w Stanach Zjednoczonych) i Michałem Sokolnickim (w latach 1936–1945 ambasador RP w Turcji, gdzie mieszkał do śmierci w 1967 r.). 84 listy dotyczą wydarzeń z najnowszej historii Polski, wojennej i powojennej oraz sytuacji politycznej na świecie. Aneksem do zbioru listów jest tekst Sokolnickiego z 1959 r. pt. „Wojna, której nie mogliśmy uniknąć”.

do góry