Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Przez Orient na Monte Cassino – losy polskich uchodźców wojennych” – Dyskusja – Premiera na kanale IPNtv, 17 marca 2023

Jak wyglądał Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych w 1942 r. ze Związku Sowieckiego do Iranu? Na ile opisywany przez nich świat przypominał „baśń z tysiąca i jednej nocy? Kto konkretnie trafił na Bliski Wschód i w jakie miejsca dokładnie? Jak emigracje te wyglądały na tle innych, polskich w czasie II wojny światowej? Jakie były losy poszczególnych grup, które trafiły na Bliski Wschód?

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji online „Przez Orient na Monte Cassino – losy polskich uchodźców wojennych”. Gośćmi dr Karoliny Wandy Olszowskiej są:  dr hab. Janusz Wróbel i dr Bartłomiej Noszczak.

Premiera odbyła się w piątek 17 marca 2023 r. na kanale IPNtv o godz. 18.00.

 

 

Polacy ewakuowani w 1942 r. ze Związku Sowieckiego do Iranu byli pozbawieni niemal wszystkiego. Uratowali jednak swoje życie i odzyskali utracone poczucie wolności. Obecność na Bliskim Wschodzie była dla nich formą terapii po doświadczeniach granicznych na „nieludzkiej ziemi”. Wiązała  się również z odkrywaniem nieznanego świata – jego ludzi, miejsc, przyrody.

 „Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)’

do góry