Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Polki w sztuce” – siódmy odcinek cyklu „Jak Polki zadziwiały świat” – premiera 19 marca 2023 (niedziela) o godz. 12.00 na kanale IPNtv

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Polki w sztuce” z cyklu „Jak Polki zadziwiały świat”.

Polki walczyły o wolność, angażowały się społecznie, niosły pomoc potrzebującym, ale także miały ogromny wpływ na światową kulturę. Często musiały dużo poświęcić i podjąć ryzyko emigracji, by móc zaistnieć w świecie kultury. Pierwsze malarki, aby pobierać nauki, wyjeżdżały m.in. do Paryża. Tematem najbliższego odcinka będzie wkład Polek w rozwój filmu, malarstwa, teatru i literatury.

Gośćmi dr Karoliny Wandy Olszowskiej będą:

  • prof. dr hab. Ewa Kraskowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  • prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy),
  • dr Ewa Bobrowska (niezależna badaczka w dziedzinie historii sztuki polskiej, Terra Foundation for American Art).

Premiera 19 marca (niedziela) o godz. 12.00 na kanale IPNtv.

 

 

Audycje z cyklu „Jak Polki zadziwiały świat”, odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 na kanale IPNtv.

„Jak Polki zadziwiały świat” to nowy cykl spotkań poruszający temat roli, jaką kobiety odegrały w historii Polski, Europy i świata. Były to zarówno działaczki niepodległościowe, społeczne, jak i przedstawicielki świata nauki, kultury czy sportu, m.in. Olga Boznańska, Maria Czaplicka, Halina Konopacka, Pola Negri, Elżbieta Zawacka, Irena Szewińska czy Anna Walentynowicz. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Zobacz poprzednie odcinki z cyklu „Jak Polki zadziwiały świat”

do góry