Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 99: „Koncepcja Mitteleuropy” – 28 stycznia 2023

Nowe odcinki „Kulis historii” emitowane są w każdą sobotę o godz. 15.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Koncepcja Mitteleuropy” z cyklu „Kulisy historii”.

Czym jest Mitteleuropa? Koncepcja, która zrodziła się w Austro-Węgrzech i oznacza panowanie niemieckie nad tym obszarem przez podbój i germanizację. Dlaczego panowanie nad Europą Środkową odgrywało tak ważną rolę w grze politycznej Niemiec i Sowietów po 1943 roku? Dlaczego dominacja nad tym regionem ma dominować o panowaniu w całej Europie? Jaką grę prowadził Józef Beck przed 1939 roku, żeby uniknąć wybuchu wojny? Kto i jakimi metodami i środkami natury politycznej oraz ekonomicznej prowadził walkę o panowanie w tym regionie?

Gościem red. Rafała Dudkiewicza będzie dr Krzysztof Rak – historyk, pisarz i publicysta.

Premiera 28 stycznia 2023 (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry