Nawigacja

Aktualności

Dariusz Starko odznaczony medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” – Warszawa, 26 stycznia 2023

Wręczenie medalu „Reipublicae Memoriae Meritum” Dariuszowi Starce – Warszawa, 26 stycznia 2023
Dariusz Starko odbiera z rąk wiceprezesa IPN dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka pamiątkowe ryngrafy – Warszawa, 26 stycznia 2023

26 stycznia 2023 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej były opozycjonista i działacz „Solidarności” Dariusz Starko odebrał z rąk zastępcy prezesa IPN dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka złoty medal „Reipublicae Memoriae Meritum”.

Odznaczenie zostało ustanowione przez Instytut Pamięci Narodowej, aby docenić osoby i instytucje działające na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierające IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Dariusz Starko był działaczem NSZZ „Solidarność” w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w latach 1980-1983, a od 1983 r. działał w podziemnej „Solidarności” w Przedsiębiorstwie Projektowania i Wyposażenia Obiektów Przemysłowych „Prozemak”. 14 grudnia 1981 r. brał udział w akcji protestacyjnej przeciwko wprowadzeniu stanu wojennemu w PPGK, które zostało wówczas zmilitaryzowane. W okresie stanu wojennego kolportował ulotki, gazety i materiały związkowe. Zajmował się rozwieszaniem plakatów protestacyjnych przeciwko aresztowaniu członków Komisji Krajowej „Solidarności”. Uczestniczył we wszystkich zakładowych akcjach protestacyjnych w PPGK. Brał udział w akcji pomocy dla internowanych.

W 1983 r. został zmuszony do zmiany miejsca pracy. W „Prozemaku” dostarczał podziemną prasę członkom Związku. Wykonywał i rozprowadzał pisemne relacje z uroczystości patriotycznych organizowanych w kościele św. Stanisława Kostki oraz z mszy świętych za Ojczyznę. Wykonywał ulotki ukazujące przemoc władzy komunistycznej. Uczestniczył w protestach. Jawnie wypowiadał się na temat bezprawnych aresztowań członków Związku. Brał udział w zbiórkach na rzecz poszkodowanych działaczy „Solidarności”.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

do góry