Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 69: Ulmowie – męczennicy ratujący Żydów – premiera na IPNtv: 11 lutego 2023, godz. 9.00

Dzieci Józefa i Wiktorii Ulmów

W 1942 r. Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta, ośmioosobową rodzinę Grünfeldów, Didnerów i Goldmanów. Półtora roku później, 24 marca 1944 r., wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady. Po II wojnie światowej rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. Więcej na ten temat w 69. odcinku programu „Przystanek Historia”, gdzie głos zabierze dr Mateusz Szpytma – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Na kanale IPNtv dostępne już jest nagranie z patriotycznymi kolędami  pt. „Na Inny Czas”. Osiem mało znanych utworów, które powstały w miejscach niekojarzących się z radością Świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach czy obozach jenieckich – pokazują hart ducha Polaków, ich przywiązanie do tradycji i nadzieję, która nigdy się nie poddaje.

Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym: „Na powstańczym szlaku. Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919”. Organizatorem konkursu jest poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy pisemnej, składającej się z 3 części: 1) biogramu wybranej postaci, z uwzględnieniem informacji o sytuacji rodzinnej, wykształceniu, pracy zawodowej czy służbie wojskowej; 2) opisu czynów powstańczych bohatera/bohaterki w dowolnej formy literackiej (np.: esej, felieton, reportaż); 3) dokumentacji źródłowej i wykazu źródeł, potwierdzających prawdziwość informacji zawartych w opisie czynów powstańczych. Termin nadsyłania prac mija 28 lutego 2023 r.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Lublinie przygotowało wyjątkową wystawę „Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”. Wystawa została poświęcona należącym do najbardziej rozpoznawalnych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, walczących na Lubelszczyźnie w latach 1945–1951. Wystawę można już pobrać z naszej strony.  

Ponadto w 69. odcinku zachęcamy do skorzystania z najnowszej oferty wydawniczej IPN. Wspomnienia Jafy Wallach „Gorzka wolność. Wspomnienia ocalonej z Holocaustu” stanowią ważne uzupełnienie wiedzy o losach Żydów podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji Polski południowo-wschodniej oraz o stosunkach polsko-żydowskich. Dodatkowo zachęcamy do przeczytania artykułu Bożeny Witowicz „Ucieczka Józefa Światło do Berlina Zachodniego” w portalu przystanekhistoria.pl.

Premiera 69. odc. programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 12.01 (czwartek), godz. 16.45; powtórka 13.01 (piątek), godz. 07.45, w TVP Polonia – 17.01.2023 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 29.01.2023 (niedziela) godz. 8.30.

Premiera na IPNtv: 11 lutego 2023, godz. 09:00.

 

 

{GALERIA:813517-813520-813523}

 

do góry