Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Koncert „Requiem Kaszubskie” – Wejherowo, 20 listopada 2022

Drugie Requiem Kaszubskie za nami! Koncert zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Stutthof odbył się w wejherowskim kościele Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej, który sprawuje opiekę nad sanktuarium w Lasach Piaśnicy.

Koncert „Requiem Kaszubskie” – Wejherowo, 20 listopada 2022. Fot. Małgorzata Matysek (IPN)
Koncert „Requiem Kaszubskie” – Wejherowo, 20 listopada 2022. Fot. Małgorzata Matysek (IPN)
Koncert „Requiem Kaszubskie” – Wejherowo, 20 listopada 2022. Fot. Małgorzata Matysek (IPN)
Koncert „Requiem Kaszubskie” – Wejherowo, 20 listopada 2022. Fot. Małgorzata Matysek (IPN)

W dzień odpustu parafialnego proboszcz – ks. Infułat Daniel Nowak – odniósł się do wezwania parafii, tłumacząc, że pamięć o męczennikach powinniśmy kultywować przez zwycięstwo, kładąc akcent na ich wierność i bohaterstwo, które nie złamały się pod naporem zła. Tym samym nawiązał do Ofiar Marszu Śmierci z obozu Stutthof, którym poświęcone były utwory Requiem.

Miejsce to bardzo wymowne, bo w kościele jest kaplica poświęcona męczennikom Piaśnicy, a proboszcz parafii jest kustoszem sanktuarium narodowo-religijnego, które znajduje się w największym, po KL Stutthof, miejscu kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej.

W ramach Missa Cassubiae De Profunctis usłyszeliśmy kompozycje wielokrotnie nagradzanego na konkursach kompozytorskich Adama Diesnera. Słowa w języku kaszubskim napisał br. Zbigniew Joskowski OFMConv. – poeta, pisarz, bibliotekarz, archiwista, a przede wszystkim zapalony badacz historii Kaszub. Utwory mszy żałobnej poświęcono Ofiarom Marszu Śmierci z obozu Stutthof w 1945 r., w wyniku którego łącznie życie straciło ok. 20 tysięcy więźniów.

Kierownictwo artystyczne nad koncertem objął dyrygent Sławomir Bronk.

Wystąpili: Chór Kameralny Discantus, Chór Kakofonia, Schola Cantorum Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Michał Szczerba – I róg, Piotr Kowalski – II róg, Paweł Hulisz – trąbka I, Tatsushi Fujioka – II trąbka, Maciej Jan Stromski – I puzon, Adam Wiśniewski – II puzon, Dawid Klahs – puzon basowy, Michał Piotr Bieżuński – tuba.

Soliści: Marzena Michałowska – sopran, Stanisław Duda – bas-baryton, Adam Tański – organy.

Tuż przed koncertem otwarto wystawę – „Stutthof idzie!” Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia – 12 marca 1945 r.  – przypominającą Marsz Śmierci z obozu w Sztutowie w 1945 r. oraz bohaterską postawę mieszkańców Kaszub, którzy nieśli im pomoc na trasie. Autorami są dr Marcin Owsiński i Agnieszka Kłys z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Projekt graficzny przygotował Marcin Ekert 1.2.1 Studio Graficzne.

Wystawa dostępna dla zwiedzających w kościele Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej przy ul. Narutowicza 2 do 30 listopada 2022 r.

Zapis koncertu na kanale IPNtv


 

do góry