Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo”

Retransmisja na IPN 24 września 2022

Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo”. Edyta Gula i dr Tomasz Łabuszewski. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo. Edyta Gula. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo”. Na ekranie prof. Tomasz Ochinowski, w lewym dolnym rogu dr Tomasz Łabuszewski. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo. Red. Rafał Dudkiewicz. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Interdyscyplinarna dyskusja o albumie „Ukradzione dzieciństwo. Fot. Piotr Życieński (IPN)

23 września 2022 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone albumowi „Ukradzione dzieciństwo”.

Spośród około 6 milionów Polaków, którzy zginęli w latach 1939–1945, dzieci stanowiły aż 1/3 wszystkich ofiar. Były takim samym celem akcji represyjnych obydwu reżimów totalitarnych, jak i ich rodzice. Ginęły w czasie wysiedleń, deportacji, pacyfikacji, w obozach koncentracyjnych i w obozach zagłady. Pracowały w nieludzkich warunkach w ZSRS i III Rzeszy. Ich udziałem po zakończeniu działań wojennych był niejednokrotnie los tułaczy.

Jak powstała wystawa i album „Ukradzione dzieciństwo”? Skąd wziął się zaproponowany w nich podział na poszczególne rozdziały? Jakie były losy dzieci w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz po jej zakończeniu? Jaką wartość mają świadectwa tych dzieci? Czy ich problemy były dostrzegane w historiografii, psychologii, literaturze? Na te i inne pytania odpowiedzą goście red. Rafała Dudkiewicza:

  • prof. Tomasz Ochinowski (psycholog i historyk)
  • dr Tomasz Łabuszewski (dyrektor Oddziału IPN w Warszawie)
  • Edyta Gula (edukatorka w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)

Retransmisja na IPNtv 24 września 2022, godz. 18:00

 

 

do góry