Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Nowy cykl audycji „W oczekiwaniu na wolną Polskę”. Pierwszy odcinek już 25 września 2022 o godz. 15.00

Premiery odcinków będą dostępne w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv

Najnowszy cykl audycji przybliży nam dzieje polskiej emigracji. Dzięki rozmowom z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz naukowcami z innych ośrodków badawczych poznamy przyczyny i skutki wychodźstwa oraz poznamy sylwetki Polaków, którzy odegrali ważną rolę w świecie.

Moderatorem spotkań będzie dr Jędrzej Lipski – reżyser, scenarzysta i dokumentalista, znany m.in. z cyklu IPN „Śląskie znaczy polskie” czy „Śląsk od morza do morza”.

Już w najbliższą niedzielę 25 września 2022 o godz. 15.00 zapraszamy na premierę pierwszego odcinka pt.: „Idziemy po wolność. Zaczęło się we wrześniu 1939 r.”. Spotkanie zostanie poświęcone genezie emigracji, głównie politycznej, mającej swoje źródło w działaniach wojennych lat 1939-1945. Porozmawiamy o kierunkach migracji obywateli polskich w latach II wojny światowej – zarówno tym o charakterze wojskowym, jak i cywilnym. Pochylimy się tez nad tkwiącym w Polakach pragnieniu wolności, działalności legalnych władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie oraz walce przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom.

Gośćmi dr Jędrzeja Lipskiego będą pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN:

  • dr Mateusz Marek (centrala IPN)
  • Ryszard Mozgol (Oddział IPN w Katowicach)

Premiera 25 września 2022 (niedziela) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

 

 

do góry