Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Premiera teledysku do utworu „Pamiętaj, pamiętaj” na kanale IPNtv na YouTube

Przygotowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN teledysk do utworu „Pamiętaj, pamiętaj” ma oddać hołd cywilnym ofiarom wojny. Jego premiera odbędzie się 1 września o godz. 19:00 na kanale IPNtv na YouTube.

 

 

W teledysku wystąpiły dwie artystki: Klara Walicka oraz Khrystina Kaplonska, które utwór „Pamiętaj, pamiętaj” zaśpiewały po Polsku i po Ukraińsku.

Jedna wokalista jest polskiego pochodzenia, druga jest Ukrainką. Nawiązują do dwóch przełomowych momentów w historii obu narodów, czyli wybuchu II wojny światowej i obecnie toczącej się wojny na Ukrainie (…). Chcemy pokazać widzom, że te losy zazębiają się, że coś, co wydawało nam się historią, rozgrywa się w tym momencie za naszą granicą – tłumaczy Korek Bojanowski, reżyser teledysku „Pamiętaj, pamiętaj”.

Klip jest ascetyczny, częściowo nagrany w konwencji czarno-białej, co dodatkowo ma podkreślić ogrom tragedii obu tych wydarzeń.  – Mamy dwie konwencje. Łączymy styl czarno-biały z jednej strony, ze stylem kolorowym. Opieramy się też na dużej ilości kontrastów po to, by oddawały one klimat czasu związanego z wrześniem`39, jak również tej tragicznej sytuacji z którą obecnie mamy do czynienia – mówi Łukasz Perkowski, autor zdjęć.

Głównym elementem teledysku są portrety Polaków i Ukraińców. Julia Mierzejewska, aktorka wcielająca się w rolę młodej Polki zauważa, że wydarzenia te są ze sobą powiązane i że warto podtrzymywać o nich pamięć.  – Jestem zaangażowana w utrzymywanie świadomości, że na Ukrainie nadal trwa wojna. Że to nie był tylko pierwszy i drugi miesiąc, tylko cały czas toczą się tam działania wojenne, cały czas giną tam ludzie, cały czas jest to tragedia setek osób. Jest mi to w jakiś sposób bliskie, bo sama się tym na co dzień interesuję – wyjaśnia aktorka.

W teledysku użyte zostały także materiały archiwalne z września 1939 r. oraz fotografie wykonane w trakcie trwającej obecnie wojny na Ukrainie. Nie skupiają się one tylko na zniszczonych budynkach i infrastrukturze, ale na ludziach i emocjach, co ma skłonić widza do refleksji.

Autorem słów do utworu „Pamiętaj, pamiętaj” jest Anna Żochowska, muzykę skomponowali Dariusz Fijak oraz Marcin Pospieszalski.

do góry