Nawigacja

Aktualności

Dyskusja „Zbrodnie Wehrmachtu na jeńcach wojennych w kampanii polskiej 1939 r.” – 1 września 2022

Transmisja na IPNtv o godz. 9.00

Jakie przepisy prawa międzynarodowego chroniły w teorii i praktyce jeńców wojennych w czasie II wojny światowej? Jakie było nastawienie żołnierzy i oficerów niemieckich wobec branych do niewoli żołnierzy polskich? Jak traktowani byli polscy żołnierze w niemieckiej niewoli?

1 września obejrzyj naszą dyskusję i dowiedz się więcej!

Spotkanie  prowadzi dr Marcin Przegiętka (Biuro Badań Historycznych IPN). W dyskusji udział biorą dr Paweł Kosiński (Biuro Badań Historycznych IPN) oraz dr Tomasz Sudoł (Biuro Badań Historycznych IPN).

Transmisja na IPNtv

 

 

Rozpoczęta w dniu 1 września 1939 r. II wojna światowa i jej pierwsza kampania wojenna, określana jako kampania polska, była niezwykle brutalnym teatrem działań wojennych. W trakcie walk we wrześniu i październiku 1939 r. Wehrmacht dopuścił się bardzo licznych zbrodni na jeńcach wojennych i ludności cywilnej, a do niemieckiej niewoli trafiły setki tysięcy jeńców wojennych i jeńców cywilnych. Jeńcy wojenni byli mordowani nie tylko na polu walki, ale również na dalszych etapach niewoli: w trakcie transportu, na punktach zbornych, w obozach przejściowych, w obozach jenieckich, stalagach i oflagach.

do góry