Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

IPN powraca do śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku – konferencja prasowa prezesa IPN

Konferencja zainicjuje projekt #archiwumzbrodni – czyli podejmowanie na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku.

Spotkanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego z dziennikarzami odbędzie się 14 sierpnia 2022 r., o godz. 12.00,  w Kwidzynie, przed katedrą na placu Św. Jana Pawła II, ul. Katedralna 18, w ramach obchodów 40. rocznicy „krwawej soboty” w Kwidzynie, czyli pacyfikacji internowanych w tutejszym Ośrodku Odosobnienia.

Pacyfikacja protestu internowanych z 14 sierpnia 1982 roku znalazła finał w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu, jednak na ławie oskarżonych nie zasiedli bestialscy sprawcy pacyfikacji, lecz kilku internowanych, dotkliwie podczas protestu pobitych. Prokuratura Wojewódzka w Elblągu oskarżyła opozycjonistów o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej, a 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu, pod przewodnictwem Alfonsa Wierzbickiego, w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazał protestujących. 17 sierpnia 1983 roku na podstawie ustawy o amnestii z 21/22 lipca 1983 r. umorzył postępowanie wobec skazanych oraz umorzył postępowanie wobec funkcjonariuszy służby więziennej w Kwidzynie, którzy brali udział w pobiciach internowanych. Prawdziwi sprawcy nigdy nie zostali ukarani – czas to zmienić.

Podjęcie śledztw na nowo to efekt zmiany wykładni Sądu Najwyższego. Poszerzono katalog spraw, które podlegają rozpatrywaniu jako zbrodnie komunistyczne, przeciwko narodowi polskiemu, ludzkości i wojenne. Działania będzie podejmowała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Konferencja będzie transmitowana na kanale IPNtv

 

 

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry