Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 74: „Studia nad wywiadem i kontrwywiadem 1918–1990. Próba bilansu” – 6 sierpnia 2022, godz. 15.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Studia nad wywiadem i kontrwywiadem 1918–1990. Próba bilansu” z cyklu „Kulisy historii”.

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie.

Dr Paweł Skubisz i ośrodek szczecińskim IPN są jednymi z pierwszych, którzy podjęli się badań nad wywiadem i kontrwywiadem w latach 1918–1990. Dr Skubisz był redaktorem jednej z pierwszych publikacji na ten temat. Obecnie dyrektor szczecińskiego oddziału IPN pracuje nad dokumentami dotyczącymi działalności Departamentu II MSW, czyli PRL-owskiego kontrwywiadu. Czym w szczególny sposób był zainteresowany Departament II, jakie i gdzie prowadził działania operacyjne – o tym w rozmowie z dr. Pawłem Skubiszem.

Premiera 6 sierpnia 2022 (sobota), o godz. 15.00, na kanale IPNtv.

***

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

do góry