Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Zmarł Józef Walaszczyk, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Najstarszy polski Sprawiedliwy zmarł 18 czerwca 2022 roku. Miał 103 lata

  • Józef Walszczyk
    Józef Walaszczyk

Józef Walaszczyk urodził się 13 listopada 1919 r. w Częstochowie. Znał biegle język niemiecki, dlatego w czasie II wojny światowej, został wyznaczony do kierowania rylską fabryką mąki ziemniaczanej, pracującej na potrzeby okupanta.

W 1940 r. zakochał się w Żydówce, Irenie Front. O pochodzeniu dziewczyny dowiedział się podczas rewizji hotelu, w którym razem przebywali. Na miejscu pomógł się jej ukryć, a następnie zorganizował dla niej fałszywe dokumenty i mieszkanie. Niedługo po tym Irena, wraz z 20 innymi osobami, została aresztowana i osadzona w siedzibie Gestapo przy al. Szucha. Józef Walaszczyk w kilka godzin zdobył kilogram złota i wykupił całą grupę z więzienia.

W 1941 r. na prośbę swojego znajomego Wengerowa zatrudnił trzydziestu Żydów w fabryce, którą kierował. Aby to zrobić, wręczył szefowi Arbeitsamtu wysoką łapówkę. Większość zatrudnionych przez niego Żydów przetrwało wojnę.

W 2002 r. został odznaczony Medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Wniosek do Yad Vashem złożyła Irena Front. W 2008 r. został wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Pełny biogram Józefa Walaszczyka i jego opowieść z czasów II wojny światowej dostępne w Archiwum Historii Mówionej IPN Opowiedziane.pl

do góry