Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Wywiad kominternowski w międzywojennej Polsce”– wykład w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 21 czerwca 2022

Jakie były struktury wywiadowcze i mechanizmy działania Kominternu? Jaki był stosunek KPRP/KPP do zadań wywiadowczych Kominternu? Czy struktury wywiadowcze Kominternu były instrumentalnie traktowane przez władze sowieckie?

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wykładu w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

21 czerwca 2022 r. dr Elżbieta Kowalczyk zaprezentowałae temat „Wywiad kominternowski w międzywojennej Polsce”.

Podczas wykładu omówiła poszczególne struktury wywiadowcze w ramach Kominternu, mechanizmy ich działania, jak też stosunek KPRP/KPP do zadań wywiadowczych Kominternu. Wywiad kominternowski był traktowany instrumentalnie przez władze sowieckie. Z tego powodu trudno jest go jednoznacznie zakwalifikować, gdyż u podłoża podejmowanych przezeń operacji wywiadowczych leżały nie tylko interesy Kominternu, lecz także interesy wywiadów cywilnego i wojskowego RFSRR/ZSRS.

 

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejny wykład:

20 września, godz. 17.00

do góry