Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 68: „Zygmunt Nowakowski: pisarz osobny” – 18 czerwca 2022, godz. 15.00

Przystanek Historia IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na audycję „Zygmunt Nowakowski: pisarz osobny” z cyklu „Kulisy historii”. Dlaczego Zygmunt Nowakowski porzucił karierę sceniczną i poświęcił się pisaniu? Jak znalazł się w „polskim Londynie”? O czym opowiadał w „Wieczorach pod dębem”? Dlaczego odmawiał powrotu do Polski?

Opowiada o tym gość Rafała Dudkiewicza – dr Paweł Chojnacki – historyk literatury, badacz dziejów powojennej emigracji niepodległościowej.

Premiera 18 czerwca (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Link do playlisty cyklu „Kulisy Historii”: https://bit.ly/3lebhNq 

do góry