Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o Nocy Muzeów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – 11 maja 2022

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

Audycja „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

W sobotę, 14 maja, w całej Polsce odbywać się będzie doroczna Noc Muzeów. W akcję włącza się również Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W warszawskiej siedzibie przy ul. Kłobuckiej 21 odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Okruchy pamięci… – archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej”.

Podczas Nocy Muzeów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowane zostaną dokumenty, pamiątki i archiwalia dotyczące konkretnych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski. – Temat, który wybraliśmy, nie jest przypadkowy – mówi Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Kontakt z żywą historią

Temat „Okruchy pamięci... – archiwa osobiste w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej” to nawiązanie do publikacji przygotowywanej przez Instytut. – Publikacja „... aby każdy okruch historii został uratowany” prezentuje część prywatnych kolekcji przekazanych nam od roku 2017 – tłumaczy gość audycji. Skarby te rozsiane były po całym świecie, a teraz układają się w jedną całość. To niejako druga strona historii, o której można przeczytać w dokumentach wytworzonych przez komunistyczny aparat represji.  

W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajdziemy informacje na temat setek tysięcy osób. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkoma z nich, reprezentującymi różne okresy historyczne. – Jest Agnieszka Wisła, polonijna działaczka niepodległościowa okresu I wojny światowej. Jest też kapitan Tadeusz Starzyński, przedwojenny oficer Policji Państwowej, cichociemny i więzień stalinowski skazany na karę śmierci, którą następnie zamieniono na wieloletnie więzienie – wylicza Marzena Kruk.

Poznamy również losy Henryka Śmigacza, fotografa i reportera przedwojennego „Kurjera Warszawskiego”, autora zdjęć przedstawiających zniszczenia Warszawy w 1939 roku i fotografii z okresu Powstania Warszawskiego. Dowiemy się więcej na temat Lidii Ciołkoszowej, publicystyki i działaczki socjalistycznej, czy Karola Popiela, żołnierza Legionów, pisarza, polityka, przywódcy Stronnictwa Pracy.

Dla każdego coś atrakcyjnego

Organizatorzy chcą, by prezentowane postaci były pełnowymiarowe. Do współpracy zaproszono rekonstruktorów, którzy wcielą się w wybranych bohaterów. Będzie można z nimi porozmawiać, wysłuchać pasjonujących historii i relacji, a także zrobić sobie zdjęcia. To jednak nie wszystko. Goście odwiedzą magazyn archiwalny i pracownię digitalizacji akt, gdzie dowiedzą się, jak wygląda codzienna praca z dokumentami w archiwum. – Będziemy też chcieli pokazać tę pracę podstawową, która jest konieczna do tego, żeby materiały można było digitalizować, czyli pracownię konserwacji – zapowiada dyrektor Archiwum IPN.

Noc Muzeów w Archiwum IPN powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przewidziano również atrakcje dla dzieci – Będą specjalne kąciki. Poprzez zabawę będziemy zachęcać je do zapoznawania się z dziejami Polski – podkreśla Marzena Kruk. Zaplanowano projekt gamingowy „Gra szyfrów”, a także grę poświęconą cichociemnym. – W kąciku dla najmłodszych będzie można porysować, poukładać puzzle. Pracownicy, bawiąc, będą opowiadać historię – podsumowuje gość „Przystanku Historia”. Noc Muzeów w Archiwum IPN rozpocznie się w najbliższą sobotę, 14 maja, o godzinie 17. 

Ponadto w audycji: 

– 30 kwietnia miało miejsce otwarcie odnowionego cmentarza polskiego w Rusape (Zimbabwe). Na cmentarzu tym spoczywa kilkunastu spośród ponad 700 mieszkańców osiedla dla uchodźców, funkcjonującego w latach 1943–1946 w dawnej Rodezji Południowej. Do różnych osiedli rozmieszczonych w Afryce Wschodniej i Południowej trafiło wówczas w sumie około 20 tys. osób. Przybyły one „szlakami nadziei” z „nieludzkiej ziemi”, jednak część z nich, m.in. z powodu wycieńczenia czy chorób, zakończyła życie w drodze do ojczyzny.

W ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” Instytut Pamięci Narodowej, obok upowszechniania wiedzy o polskim wysiłku zbrojnym podczas II wojny światowej oraz o losach ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa, troszczy się również o pozostawione na trasach wojennej wędrówki groby naszych rodaków. 

POSŁUCHAJ

Poprzednia audycja: „Przystanek Historia”, 27 kwietnia 2022.

Odcinki archiwalne na portalu przystanekhistoria.pl.

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

do góry