Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – 5–9 kwietnia 2022

W tej edycji ponownie spotykamy się w formule ON-LINE. Sprawdź repertuar i zarejestruj się na www.totalitaryzmy.pl.

Świat ciągle pełen jest ideologii, które mogą przekształcić się w TOTALITARYZMY. Ostatnie tygodnie dobitnie udowodniły, że TOTALITARYZM to nie tylko historia, ale niestety teraźniejszość dla wielu milionów osób.

Doświadczenia zwykłych ludzi i przesłanie z nich płynące często stają się inspiracją dla twórców filmowych. W ten sposób ratują od zapomnienia przeżycia całych pokoleń oraz wyrażają przestrogę na teraz i na przyszłość.

W tym roku zaprezentujemy ponad 20 specjalnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki. Scenariusze wielu z nich opowiadają o niezwykłych wydarzeniach znanych do tej pory tylko nielicznym.

TOTALITARYZM kojarzony głównie z ustrojem społecznym, to przede wszystkim losy ludzi takich, jak my. To narastająca przemoc, to walka systemu z tymi, którzy pragną zachować swoją wolność i godność.

TOTALITARYZM to machina zasilana strachem i terrorem. Przezwyciężając lęk, stając w prawdzie i dokonując wyboru jednostka stawia realny opór i przyczynia się do upadku bandyckiego systemu. Tylko wolni ludzie są w stanie pokonać i zniszczyć TOTALITARYZM.

W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulamy obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

W 2020 r., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

Po sukcesie poprzednich edycji i rosnącym zainteresowaniem tematyką festiwalu kontynuujemy naszą pracę, prezentując Państwu nowe, interesujące filmy oraz zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami towarzyszącymi.

Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Wiele z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

Zapraszamy na seans. Przeżyj filmy, które przygotowaliśmy dla Ciebie w wersji ON-LINE.

Więcej szczegółów na stronie totalitaryzmy.pl.

Zarejestruj się, aby obejrzeć film. Pula miejsc ograniczona.

Aktorka Polina Gromova zaprasza na film „Carol of the bells” ["Szczedryk”] – 3. MFFoTEK

 
Przesłanie Zazy Buadze, reżysera filmu „Matka Apostołów” – 3. MFFoTEK
 

Wypowiedź Iryny Tsilyk, reżysera filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, który można zobaczyć  podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

 

 

 

Materiały dodatkowe (m.in. zwiastuny prezentowanych na tegorocznym festiwalu filmów) związane z 3. MFFoTEK

do góry