Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja „Najtrudniejszy sojusznik – stosunki polsko-sowieckie (lipiec 1941 – kwiecień 1943)” z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 18 stycznia 2022

Dyskusja „Najtrudniejszy sojusznik – stosunki polsko-sowieckie (lipiec 1941 – kwiecień 1943)” z cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 18 stycznia 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr Łukasz Adamski podczas dyskusji o stosunkach polsko-sowieckich – Warszawa, 18 stycznia 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Prof. Mariusz Wołos, gospodarz cyklu „O podmiotowość…” – Warszawa, 18 stycznia 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję „Najtrudniejszy sojusznik – stosunki polsko-sowieckie (lipiec 1941 – kwiecień 1943)”.

Dlaczego władze RP na uchodźstwie podpisały porozumienie ze Związkiem Sowieckim? Jak tworzyła się armia Andersa i dlaczego została ewakuowana z ZSRS? Kiedy odkryto masowe groby polskich oficerów? Na kolejnym spotkaniu z cyklu „O podmiotowość…” prof. Mariusz Wołos rozmawia o tym z dr. Łukaszem Adamskim.

Spotkanie odbyło się 18 stycznia 2022  na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Retransmisja na kanale IPNtv.

 

Wydarzenie na Facebooku

O cyklu:

 II wojna światowa i okupacja nie przerwały prawnej ciągłości II Rzeczypospolitej i legalności jej władz. Rządowi na uchodźstwie podlegały struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wszystkie instytucje państwowe nie tylko wykonywały swoje tradycyjne obowiązki, lecz także mierzyły się z wyzwaniami czasu wojny: opieką nad uchodźcami cywilnymi i deportowanymi żołnierzami, rekrutacją do nowych formacji wojskowych, utrzymywaniem łączności z obywatelami, którzy znaleźli się pod okupacją, wreszcie – walką o miejsce Polski w obozie alianckim oraz w powojennej rzeczywistości.

O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej rozmawiamy w ramach cyklu, który prowadzi prof. Mariusz Wołos – historyk i sowietolog.

do góry