Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja „1947: Wyborczy fałsz i »amnestyjna« operacja” w ramach cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 19 stycznia 2022

Dyskusja „1947: Wyborczy fałsz i »amnestyjna« operacja” w ramach cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 19 stycznia 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr hab. Piotr Niwiński, w tle dr Maciej Korkuć. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr hab. Piotr Niwiński (L), dr. hab. Adam Dziuba (P). Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr hab. Filip Musiał, w tle dr Maciej Korkuć. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję „1947: Wyborczy fałsz i »amnestyjna« operacja” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”.

Czy wybory do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947 r. można nazwać wyborami? Czy znamy ich prawdziwe wyniki? Dlaczego komunistyczne władze ogłosiły „amnestię” i jaki był jej cel?

Słowo wstępne do dyskusji wygłosił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. W rozmowie, którą poprowadził dr hab. Filip Musiał, udział wzięli:

  • dr hab. Adam Dziuba
  • dr hab. Piotr Niwiński
  • dr Maciej Korkuć

Spotkanie odbyło się 19 stycznia 2022 na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Zapis dyskusji na kanale IPNtv.

 

 

Wydarzenie na Facebooku

Cykl „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” zajmuje się historią Polski lat 1945-1989, która wzbudza zainteresowanie, ale też i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL.

Ważne rocznice historyczne staną się pretekstem do rozmów, w czasie których postaramy się oddzielić społeczne przekonania od komunistycznej propagandy, utarte spojrzenia od historycznej prawdy. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać.

Gospodarzem cyklu jest dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog.

do góry