Nawigacja

Aktualności

Siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego. 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – dyskusja online – 14 lutego 2022

Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem prof. Bogdana Chrzanowskiego, dr. hab. Waldemara Grabowskiego, dr. hab. Piotra Niwińskiego i dr. hab. Jarosława Rabińskiego. Prowadzenie dr hab. Jacek Sawicki.

Podczas dyskusji panelowej, organizowanej przez Biuro Badań Historycznych IPN, rezultaty swoich badań zaprezentują autorzy znaczących publikacji o Armii Krajowej, uczestnicy debat naukowych i projektów badawczych.

Omówione zostaną zagadnienia walki narodu polskiego w II wojnie światowej, polskiej tradycji walk o wolność, historii zmagań w podziemiu (ciągłości SZP-ZWZ-AK), dorobek organizacyjny i wkład Armii Krajowej w działania zbrojne koalicji antyhitlerowskiej. Zwrócona zostanie uwaga na dramatyczny epilog związany z rozbrojeniem i represjami sowieckimi wobec uczestników walki.

W dyskusji wezmą udział historycy z Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Waldemar Grabowski z BBH Warszawa, dr hab. Piotr Niwiński z OBBH w Gdańsku i dr hab. Jarosław Rabiński z OBBH w Lublinie oraz prof. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Jacek Sawicki – Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale IPNtv, 14 lutego, godz.12.00.

do góry