Nawigacja

Aktualności

„Internowani w stanie wojennym” – nowa inicjatywa IPN w związku z czterdziestą rocznicą 13 grudnia 1981 roku

 

 

Na portalu Polskie Miesiące, w części dotyczącej Grudnia 1981 roku, w zakładce Internowani została udostępniona Baza Internowanych przygotowana przez Archiwum IPN w ramach projektu „Internowani w stanie wojennym”.

 


 Strona główna Bazy Internowanych w stanie wojennym 

Baza Internowanych w stanie wojennym jest dostępna pod adresem: polskiemiesiace.ipn.gov.pl/baza-internowanych

Głównym celem projektu jest przedstawienie sylwetek i losów osób internowanych ze względów politycznych. Punktem wyjścia dla naszych prac był Wykaz alfabetyczny osób internowanych w okresie stanu wojennego (IPN BU 1460/1), uzupełniony o kwerendy archiwalne w naszym zasobie archiwalnym.

Poszczególne pola zawierają podstawowe dane personalne, informacje o miejscu, okresie i przyczynie internowania. Baza zawiera nie tylko informacje o osobach zatrzymanych ze względów politycznych, ale także o dygnitarzach partyjnych PZPR – internowanych w ramach rozrachunków wewnątrz obozu władzy. W przypadku niektórych osób, na obecnym etapie prac, nie udało się ustalić powodów (kategorii) internowania. W momencie upublicznienia bazy będą Państwo mogli się zapoznać z informacjami o ponad 9,4 tys. internowanych osobach.Przykładowy wpis w Bazie Internowanych dot. Anny Walentynowicz

 

Warto pamiętać, że zestawienie może nie zawierać nazwisk wielu wybitnych działaczy związkowych i opozycyjnych, którzy nie trafili do ośrodków internowania ponieważ ukrywali się lub trafili bezpośrednio do aresztów i więzień z pominięciem miejsc internowania.

W sekcji „Internowani” znajdą Państwo również interaktywną Mapę miejsc internowania (z opisami tych miejsc i linkami do bazy), statystyki MSW PRL dotyczące internowanych oraz tekst wprowadzający „Kryptonim Jodła czyli internowania” autorstwa dr. Grzegorza Majchrzaka z BBH IPN.

 


Mapa miejsc internowania połączonych z Bazą Internowanych

 

Opisy będą uzupełniane i aktualizowane wraz z postępem prac. Korzystający będą mogli zgłaszać swoje propozycje zmian na adres kontaktowy internowani@ipn.gov.pl.

Internowanie nie było oczywiście jedyną formą represji – działaczy opozycji również aresztowano czy wyrzucano z pracy – lecz, jak stwierdzono potem w jednym z dokumentów MSW, w stanie wojennym została ona „po raz pierwszy zastosowana […] jako forma walki z przeciwnikiem i to na tak masową skalę”.

Więcej informacji dotyczących projektu znajdą Państwo na podstronie Informacje dla Czytelników.

Zapraszamy do korzystania!

 

do góry