Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja online „Precz z komuną. Niezależne Zrzeszenie Studentów na Śląsku” z cyklu „Śląskie znaczy polskie” – 1 grudnia 2021

Transmisja na kanale IPNtv

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprasza do obejrzenia dyskusji „Precz z komuną. Niezależne Zrzeszenie Studentów na Śląsku” z cyklu „Śląskie znaczy polskie”. Jakie były cele Niezależnego Zrzeszenia Studentów? Jak długo trwała walka o rejestrację organizacji? Dlaczego młodzi ludzie angażowali się w działalność NZS?

Opowiadali o tym dawni działacze NZS na Śląsku:

  • Marek Dmitriew
  • Przemysław Miśkiewicz
  • dr Jędrzej Lipski – prowadzenie.

Dyskusji towarzyszył film Jędrzeja Lipskiego „Precz z komuną”, który ukazuje powstanie i działalność NZS poprzez ludzi – ich emocje, motywację do działania i historię kilku lat z ich życia.

Premiera 1 grudnia (środa) o godz. 13:00 na kanale IPNtv

 

O cyklu:

Śląsk to nie tylko Powstania Śląskie, to również Wrzesień ‘39, Ślązacy w armii Andersa, pod Monte Cassino, Żołnierze Wyklęci i podziemie solidarnościowe w czasach stanu wojennego. Filmy o dziejach Śląska, które zaprezentujemy w ramach cyklu „Śląskie znaczy polskie”, będą punktem wyjścia do dyskusji o historii Polski i Europy. Gospodarzem cyklu jest dr Jędrzej Lipski – reżyser i scenarzysta.

 

do góry