Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021

Konferencja „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Marzena Kruk, dyrektor AIPN, podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Monika Krawczyk (Żydowski Instytut Historyczny) podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Paweł Zielony (AIPN) podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Tomasz Stempowski (AIPN) podczas konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” – Warszawa, 27 października 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

„Jeden obraz – tysiąc słów” przypomniał znane powiedzenie prezes IPN dr Karol Nawrocki na powitanie uczestników  XIII konferencji Archiwum IPN, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Tym razem tytuł konferencji brzmiał: Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę”. Tak jak w poprzednich latach, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Jego przewodniczący prof. Michał Kleiber także wziął udział w otwarciu konferencji, która odbyła się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. 

– Zastosowanie rozwiązań muzeologicznych i historycznych poprzez narzędzia audiowizualne i fotograficzne to wielkie zadanie dla opowiadania dziejów XX w. – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki, otwierając konferencję W swoim wystąpieniu przywołał m.in. wrażenie, jakie wywarł na nim fragment ekspozycji Muzeum Marszałka Mannerheima w Helsinkach. – Zdjęcie marszałka tuż po narodzinach i zdjęcie marszałka w trumnie oraz towarzyszący im tykający zegar sprawiły, że pewna opowieść w jednym momencie się rozpoczęła i zakończyła. To rozwiązanie muzealnicze dwóch zdjęć i jednego dźwięku sprawiło, że z  muzeów, które do dzisiaj odwiedziłem, to właśnie muzeum pamiętam najlepiej – powiedział dr Nawrocki. Odwołując się do wizyty w australijskim muzeum w Canberze, poświęconym II wojnie światowej, pezes IPN opowiedział o przejmującej historiii, zamkniętej w zdjęciu Leonarda Siffleeta, ochotnika do armii australijskiej, w roku 1943 wypełniającego specjalną misję w Papui-Nowej Gwinei. Tam został zdradzony, dostał się do niewoli i stracił życie. Dr Karol Nawrocki wspomniał, że zwiedzający może zobaczyć na eksponowanym zdjęciu moment śmierci żołnierza. –To zdjęcie opowiada więcej, daje więcej emocji niż wszystkie rozwiązania technologiczne i muzealnicze czy dziesiątki książek – przyznał.

– Z wielką satysfakcją odnotowuję zaangażowanie Instytutu Pamięci Narodowej w organizację obchodów Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego powiedział przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Michał Kleiber. Podkreślił znaczenie archiwów we współczesnym życiu społecznym: – Archiwa stanowią źródło rzetelnie opisanych materiałów kształtujących naszą wiedzę i naszą wrażliwość. Materiały audiowizualne, w szczególności filmowe i fotograficzne, przez swój sposób oddziaływania, z uwagi na coraz bardziej dominujący typ komunikacji, zyskują na dodatkowym znaczeniu w powodzi różnych treści, które do nas docierają, często fałszywych, niesprawdzonych, często świadomie dezinformujących. Odwoływanie się do materiałów pochodzących z wiarygodnych źródeł jest absolutnie fundamentalne i musimy wszyscy wkładać wielki wysiłek w to, aby właśnie te materiały, pochodzące z archiwów czy muzeów, stały się źródłem, które będzie często wybierane przez obywateli i odgrywać będzie ważną rolę w obiegu informacji i w osiągnieciach kultury –  zaznaczył prof. Michał Kleiber.

Wykład otwierający konferencję wygłosiła dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, zarysowując zaangażowanie Instytutu w zdobywanie, archiwizowanie i popularyzowanie materiałów audiowizualnych oraz ikonograficznych, zarówno w formach tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych, w mediach społecznościowych czy portalach internetowych.

Retransmisja obrad na kanale IPNtv na Youtube

 

 

 

 

 

Link do playlisty

Program konferencji:

  • 10.00-10.10 – Powitanie
  • 10.10-10.35 – Marzena Kruk (Archiwum IPN)  – Pokazać ukryte. Fotografie i filmy w działalności naukowej i popularyzatorskiej Archiwum IPN.
  • 10.35-11.00 – Monika Krawczyk (Żydowski Instytut Historyczny) – Fotografie z Archiwum Ringelbluma.
  • 11.00-11.10 – Przerwa kawowa
  • 11.10-11.35 – Wojciech Łukaszun, Waldemar Kowalski (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) – Zbiory fotograficzne i audiowizualne w działalności kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  • 11.35-12.00 – Natalia Fyderek, Marek Janczyk (Muzeum Fotografii w Krakowie) - Ciągłość archiwum. Muzeum Fotografii jako przestrzeń mediacji wizualnych
  • 12.00-12.50 – Przerwa obiadowa
  • 12.50-13:15 – Karolina Puchała-Rojek (Muzeum Warszawy) – Artysta w archiwum. Perspektywa instytucjonalna.
  • 13.15-13.40 – dr Agnieszka Kudełka (Ośrodek Karta) – Hackathon historyczny jako „narzędzie" przetworzenia i przepracowania historii lokalnej w oparciu o źródła.
  • 13.40-14.05 – Tomasz Wolski – Reżyser filmów dokumentalnych czyli zmora historyków.
  • 14.05-14.30 – Beata Bartecka, Łukasz Rusznica – Różne rzeczy, które mogą być przypadkowe. O pracy nad książką „How to look natural in photos”
  • 14.30-15.00 – Dyskusja
do góry