Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 34: „Stan badań nad relacjami polsko-żydowskimi” – 9 października 2021

Retransmisja na kanale IPNtv

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na audycję „Stan badań nad relacjami polsko-żydowskimi” z cyklu „Kulisy historii”. Jakie postawy dominowały w relacjach polsko-żydowskich w XX wieku? Co piszą o nich badacze reprezentujący różne dyscypliny naukowe? Na jakich źródłach opiera się nasza wiedza o najważniejszych wydarzeniach?

Opowiada o tym gość Rafała Dudkiewicza – dr Tomasz Domański, redaktor tomu „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”.

Premiera 9 października (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

 

 

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi. 

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

 

do góry