Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Zbrodnia niedoskonała. Przewodnik po miejscach pamięci w Lasach Palędzko-Zakrzewskich

Położone w niedalekiej odległości od Poznania lasy w gminie Dopiewo skrywają w sobie mroczną tajemnicę. W okresie II wojny światowej Niemcy zamordowali tutaj rzesze Wielkopolan. Jak doszło do tej zbrodni? Kim były ofiary? Czy odczuwamy do dziś skutki tych dramatycznych wydarzeń?

Odpowiedzi na te pytania pojawią się w wirtualnym przewodniku historycznym opracowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Do skorzystania z przewodnika niezbędny jest naładowany telefon z mobilnym dostępem do Internetu i włączoną usługą lokalizacji. Na plakacie znajduje się kod QR, który uruchamia przewodnik w darmowej aplikacji Action Track, którą należy uprzednio zainstalować w telefonie.

Narracja przewodnika rozpoczyna się w okolicach Kościoła NMP Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie (po wczytaniu kodu, przewodnik uruchomi się automatycznie w momencie zbliżenia się do świątyni). Korzystający z aplikacji jest następnie prowadzony za pomocą nawigacji w telefonie w kolejne miejsca związane z tematyką przewodnika. Ostatni etap obejmuje krótkie pytania, dzięki którym można sprawdzić swoja wiedzę nabytą podczas tej formy spaceru edukacyjnego.

Aplikacja zostanie uruchomiona 13 października 2021 r. o godz. 11.00 podczas III Marszu Pamięci upamiętniającego ofiary niemieckich zbrodni w Lasach Palędzko-Zakrzewskich.

do góry