Nawigacja

Aktualności

Archiwum IPN

Z okazji przypadającego 30 września Dnia Archiwisty pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim archiwistom opiekującym się dokumentami zgromadzonymi w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej!

W tym szczególnym dniu przypominamy, że stworzenie od podstaw archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, zgromadzenie w nim prawie 93 kilometrów akt o niezwykłej wartości historycznej i kulturowej, było przedsięwzięciem bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów.

Wartość tych materiałów, chęć ich ochrony i efektywnego wykorzystania, zadecydowały o uruchomieniu w 2006 r. projektu digitalizacji zbiorów. W wyniku tych działań, obecnie posiadamy jedno z największych archiwów elektronicznych. Wdrożona została również aplikacja Cyfrowe Archiwum, która umożliwia sprawne i szybkie dotarcie do dokumentów i informacji przechowywanych w naszym zasobie.

Archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą szeroką działalność edytorską, naukową i edukacyjną. W jej ramach współpracują z archiwami zagranicznymi i instytucjami polonijnymi.

Na szczególną uwagę zasługuje, uruchomiony w 2017 r., projekt Archiwum Pełne Pamięci. Jest on częścią szerszej kampanii, mającej na celu uświadomienie osobom, posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje, możliwości przekazania ich do Archiwum IPN.

Działalność naukowa i popularyzatorska Archiwum IPN

Warsztaty archiwalne dla nauczycieli

 

Zapraszamy do zapoznania się z kulisami pracy archiwistów IPN!

do góry