Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu Wacława Kujbidy pt.: „Mroki Czarnego Lasu” – 20 września 2021

Projekcja odbyła się 20 września (poniedziałek) o godz. 17:30 w siedzibie Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

  • Pokaz filmu Wacława Kujbidy pt.: „Mroki Czarnego Lasu” – 20 września 2021
    Pokaz filmu Wacława Kujbidy pt.: „Mroki Czarnego Lasu” – 20 września 2021

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki odbył się pokaz filmu Wacława Kujbidy pt.: „Mroki Czarnego Lasu”. Film opowiada dzieje niemieckiej zbrodni w Czarnym Lesie koło Stanisławowa oraz historię odkrycia i odrestaurowania cmentarza.

***

W sierpniu 1941 r. w Czarnym Lesie Niemcy rozstrzelali około 250 osób, głównie nauczycieli, lekarzy i duchownych. Zbrodnią, przeprowadzoną w ramach planu Intelligenzaktion – całkowitej zagłady wszystkich polskich elit – kierował SS Hauptsumpfüher Hans Krüger, który w lipcu tego samego roku zorganizował mord profesorów we Lwowie. Wcześniej okupujący te ziemie Sowieci nie tylko przeprowadzali aresztowania i wywózki Polaków na Wschód, lecz także zamordowali setki Polek i Polaków – często nieludzko ich torturując – w więzieniach Lwowa i Stanisławowa.

Miejsca stanisławowskich egzekucji odkrył dopiero w roku 1988 Adam Rubaszewski. W 2011 roku dzięki wysiłkom miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń” (założonego przez Irenę i Witalija Czaszczinów), we współdziałaniu z polską Radą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz miejscowymi władzami ukraińskimi, odsłonięto na odrestaurowanym i uporządkowanym terenie cmentarza pomnik ofiar. Dopiero w ostatnich latach okazało się, że w stanisławowskich „dołach śmierci” leży nie 250 ciał ofiar zbrodni – jak pierwotnie uważano – ale szczątki ponad 700 rozstrzelanych tam osób.

Aby uczcić pamięć ofiar poległych w Czarnym Lesie, TV Niezależna Polonia Ltd. z Kanady wyprodukowała film Mroki Czarnego Lasu, który opowiada nie tylko historię tej zbrodni, lecz także dzieje Stanisławowa, zwanego kiedyś trzecim miastem Galicji, ukazuje sytuację Kresów w roku 1941 i przypomina bestialstwo obu totalitarnych okupantów, jakie dotknęło wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Wacław Kujbida, którego rodzina pochodzi ze Stanisławowa. Jego dziadek był polskim nauczycielem i jedną z ofiar mordu w Czarnym Lesie. Obraz wyprodukowano w ramach współfinansowania przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Opieki nad Polonią poprzez Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie.

 

do góry